autor: AMC
reprezentujących kilkaset firm z 13 krajów z całego świata
Zdaniem organizatorów i władz samorządowych Katowic Międzynarodowe Targi EXPO KATOWICE - Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego, w MCK zakończyły się sukcesem.
Marcin Krupa, prezydent Katowic, podkreślił że ostatnie lata były trudnym okresem dla targów z powodu pandemii, co o rok opóźniło ich kolejną edycję.
Doszedł do tego kryzys gospodarczy. Który dotyka nie tylko nas, ale całą Europę i wojna w Ukrainie. Z drugiej strony to też dobry czas, aby zastanowić się co w przyszłości. Skojarzenie zielonego z czarnym (górnicze barwy – od red.) nabiera dzisiaj jeszcze dodatkowego wymiaru. Musimy mieć świadomość, że jeżeli chcemy normalnie funkcjonować to musimy mieć energię elektryczną. W tym celu trzeba połączyć w całość wiele elementów i nie przekreślać tak definitywnie jak do tej pory węgla. Racjonalne i mądre wykorzystanie węgla jest dobrym rozwiązaniem proenergetycznym dla naszej gospodarki w obecnych czasach – podkreślił prezydent Katowic.
- Ponad 200 wystawców reprezentujących kilkaset firm z 13 krajów z całego świata (w tym z USA i Indii) i 10 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej – wyliczała Iwona Gramatyka, organizator wydarzenia, prezes targów.
Zapowiedziała, że już trwają przygotowania do kolejnej edycji imprezy.
W czwartek wręczono nagrody w drugiej edycji konkursu dla studentów uczelni wyższych oraz studenckich kół naukowych – „Innowacje w Przemyśle EXPO KATOWICE”. W tym roku konkurs został przygotowany przez organizatora targów oraz miesięcznik naukowo-techniczny „Napędy i Sterowanie”.
Pierwsze miejsce (nagroda w wysokości 5 tys. zł) zajął Jan Starzyk z Politechniki Śląskiej za projekt izolatki. Drugie miejsce (nagroda w wysokości 4 tys. zł) - Koło Naukowe AGH Drone Engineering za projekt manipulatora sterującego multikopterem załogowym i trzecie miejsce (nagroda w wysokości 3 tys. zł) Koło Naukowe Pojazdów i Robotów Mobilnych Politechniki Wrocławskiej za projekt systemu LEM SSW - kompletna elektryfikacja pojazdu typu buggy (Polaris RZR 1000).