Zgoda na prowadzenie

 autor: TRz

 działalności wydobywczej została udzielona spółce OKD
Obwodowy Urząd Górniczy dla obszaru Krajów Morawsko-Śląskiego i Ołomunieckiego udzielił zgody na urabianie przodka węglowego, znajdującego się w odległości mniejszje niż 1,5 km od granicy czesko-polskiej. Decyzja podjęta została na podstawie wniosku złożonego 11 maja 2022 r. przez spółkę OKD a.s.
Wniosek dotyczył zezwolenia na prowadzenie działalności wydobywczej polegającej na urabianiu przodka nr 293 200/3 w pokładzie nr 29b ł. dol., w 2. i na obszarze wydobywczym Louky w OKD a.s. ČSM. Został do niego dołączone m.in. ekspercki raport górniczy dotyczący wpływu prowadzonej tam działalności górniczej na powierzchnię i obiekty powierzchniowe, analiza warunków hydrogeologicznych, a także ekspertyza na temat wpływu fedrowania na hydrosferę.
Obwodowy Urząd Górniczy Krajów Morawsko–Śląskiego i Ołomunieckiego stwierdził, że planowana eksploatacja będzie mieć wpływ m.in. na linię kolejową łączącą Dětmarovice z granicą państwową Republiki Czeskiej i Republiki Słowackiej, a także na drogą nr II/475 Havířov-Karwina oraz na budynki spółki PKP Cargo International a.s.
„Wnioski z Eksperckiego raportu górniczego obejmującego wpływy zanikające z otaczającej działalności wydobywczej wskazują, że przedmiotowa działalność wydobywcza będzie oddziaływać na obszar eliptyczny o wymiarach osi głównej i bocznej 980 x 875 m, z maksymalnym spadkiem 126 cm. Intensywność oddziaływań górniczych osiągnie IV i V grupę budów na przedmiotowym obszarze według normy ČSN 73 0039 Projektowanie obiektów na obszarach górniczych (zwaną dalej normą ČSN 73 0039). OBÚ stwierdził ponadto, że zarys przodka 293 200/3 znajduje się w rzucie co najmniej 1418 m od granicy z Rzeczpospolitą Polską, a granica narażenia wyznaczona przez eksperta znajduje się co najmniej 1060 m od tej granicy państwowej" - czytamy w decyzji wydanej przez Obwodowy Urząd Górniczy Krajów Morawsko–Śląskiego i Ołomunieckiego.
W decyzji zapisano także, że OKD a.s. musi spełniać warunki określone w „Wiążącej opinii weryfikującej zgodność treści opinii o ocenie oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko”, a w tym m.in. wprowadzić system regularnego informowania opinii publicznej, zainteresowanych organów administracji państwowej oraz strony polskiej o planowanych działaniach spółki OKD a.s., które mają lub potencjalnie mogą mieć negatywny wpływ na środowisko.