W tym roku ruszy

Polska Agencja Prasowa

rewitalizacja terenów po kopalni Wieczorek
W 2023 r. samorząd Katowic planuje rozpoczęcie inwestycji w Hub Gamingowo-Technologiczny w Nikiszowcu, mający być przestrzenią dla firm z tych branż; budowę Domu Kilara i Centrum Himalaizmu; zazielenienie ul. Warszawskiej, a także inne tereny zielone i rekreacyjne w różnych częściach miasta.
Podsumowując 2022 r. katowicki magistrat przygotował zestawienie zaplanowanych na 2023 r. inwestycji, które według lokalnych samorządowców przyczynią się do podniesienia jakości życia w mieście i będą sprzyjały powstawaniu nowych miejsc pracy oraz napędzaniu gospodarki. W budżecie miasta na wydatki majątkowe zaplanowano 787 mln zł (26 proc. wydatków ogółem).
 Gdy rozmawiam z prezydentami największych polskich miast z Unii Metropolii Polskich, wszyscy zgodnie mówią, że czeka nas bardzo trudny rok. Dla nas, jako miasta, priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa i wysokiej jakości życia katowiczanom, dlatego z większości zadań nie rezygnujemy i będziemy je kontynuować - potwierdził, cytowany w informacji miasta, jego prezydent Marcin Krupa.
 Na przykładzie otwartych w tym roku inwestycji, jak basen Zadole i kompleks sportowy przy ul. Asnyka, widzimy jak ważne są one dla jakości życia naszych mieszkańców. Myśląc o rozwoju miasta, musimy patrzeć w perspektywie kolejnych lat. Dlatego intensyfikujemy działania w obszarze rewitalizacji terenów po kopalni Wieczorek, gdzie chcemy stworzyć HUB Gamingowo-Technologiczny - wskazał prezydent.
Jak wyjaśnia katowicki samorząd, miejsce to stać się wspólną przestrzenią m.in. dla firm technologicznych, producentów gier, a także środowiska związanego z e-sportem, zajmującego się organizacją rozgrywek, turniejów i realizacją transmisji.
Trwa projektowanie pierwszego z sześciu przewidzianych etapów przedsięwzięcia - adaptacji i rewitalizacji pokopalnianych budynków, w których mają mieścić się powierzchnie biurowe i coworkingowe, studia nagrań, laboratoria, zaplecze infrastruktury IT, a także sale konferencyjne i pomieszczenia edukacyjne. Wartość tego etapu szacowana jest na ok. 200 mln zł. Projekt budowlany powinien być gotowy wiosną 2023 r., potem zakładane jest wyłonienie wykonawcy.
W 2023 r. ruszyć mają też prace budowlane zmierzające do utworzenia Katowickiego Centrum Edukacji Muzycznej Dom Kilara - w dzielnicy Brynów, w zaadaptowanym budynku, w którym przez kilkadziesiąt lat mieszkał i komponował Wojciech Kilar. Przetarg na wykonanie prac budowlanych ruszył pod koniec grudnia.
Na 2023 r. miasto zapowiada również wyłonienie wykonawcy prac budowlanych projektowanego obecnie Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki w dzielnicy Bogucice, z której pochodził Kukuczka. Centrum ma upamiętniać wybitnego himalaistę, a także stać się miejscem spotkań miłośników gór i przestrzenią edukacyjną.
W II kw. 2023 r. powinna zostać ukończona rozpoczęta w lipcu 2022 r. przebudowa przylegającego do rynku odcinka ul. Warszawskiej. Zamiast miejsc parkingowych pojawi się tam ok. 70 nowych drzew oraz ok. 2,7 tys. krzewów i bylin. Inwestycja, która ma zmienić to miejsce w deptak, ma wartość ok. 19 mln zł.
Za prawie 7 mln zł zmienia się też już teren wokół stawu Starganiec na pograniczu Katowic i Mikołowa. W kiedyś popularnym ośrodku wodno-rekreacyjnym huty Baildon na obszarze ok. 16 ha powstaje ogólnodostępne miejsce rekreacji: trwa przystosowanie stawu do funkcji kąpieliskowej, umacnianie i zagospodarowywanie plaży. Będą: pomost, boiska do siatkówki plażowej, altany, ławki, leżaki i nowe ścieżki. Teren ma być oświetlony.