JSW działa już

autor: MD

od trzydziestu lat
Rok 2023 jest szczególny dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Spółka swoją dzialność rozpoczęła 30 lat temu, dokładnie 1 kwietnia 1993 r. O tym, że będzie świętować jubileusz informuje m.in. baner, który we wtorek, 3 stycznia, pojawił się na budynku centrali JSW w Jastrzębiu-Zdroju.
Przypomnijmy, że w 1993 r. poza Jastrzębską Spółką Węglową do życia powołane zostało sześć innych przedsiębiorstw. Były to: Bytomska Spółka Węglowa, Gliwicka Spółka Węglowa, Nadwiślańska Spółka Węglowa, Rudzka Spółka Węglowa, Rybnicka Spółka Węglowa oraz Katowicki Holding Węglowy. Z tej grupy na rynku pozostała tylko JSW.
W 1993 r. w skład Spółki weszły: KWK Borynia, KWK Zofiówka, KWK Jastrzębie, KWK Moszczenica i KWK Pniówek oraz KWK Krupiński w Suszcu i KWK Morcinek w Kaczycach. Pierwszym prezesem JSW był Maciej Czernicki. Szefował spółce od 1 kwietnia 1993 r. do 29 maja 1995 r. W sumie przez 30 lat spółka miała 23 prezesów. Obecnie jej sternikiem jest Tomasz Cudny.
4 stycznia 2008 r. w struktury JSW włączono kopalnię Budryk. W chwili przyłączenia do JSW w ornontowickiej kopalni trwał strajk rozpoczęty 17 grudnia 2007 r. Strajk zakończył się 31 stycznia, a więc po 46 dniach.
W 18. roku swojej działalności JSW zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych. Tym samym stała się drugą spółką węglową notowana na warszawskim parkiecie. Pierwsza była LW Bogdanka, która debiutowała w 2009 r.
Należy przypomnieć, że Grupa Kapitałowa JSW jest największym producentem wysokiej jakości węgla koksowego hard w Unii Europejskiej i jednym z wiodących producentów koksu używanego do wytopu stali. Produkcja i sprzedaż węgla koksowego oraz produkcja, sprzedaż koksu i węglopochodnych stanowią podstawową działalność Grupy JSW.
Węgiel koksowy wydobywany w kopalniach JSW wykorzystywany jest w Europie Środkowej przez lokalne huty należące do międzynarodowych producentów stali. Produkowany przez Grupę JSW wysokiej jakości koks jest również sprzedawany na rynku globalnym. Głównymi odbiorcami produktów Grupy JSW są klienci w Polsce, Niemczech, Austrii, Czechach, Słowacji, we Włoszech oraz Indiach.