GIG przeprowadza

 
 coraz więcej badań. I to nie tylko dla klientów z Polski
  
JD
 Zakład Badań Mechanicznych i Inżynierii Materiałowej Głównego Instytutu Górnictwa (GIG) od kilkunastu lat prowadzi badania dla branży elektroenergetycznej w kraju i za granicą.
Jak wskazuje GIG, w Laboratorium Lin i Urządzeń Szybowych oraz Laboratorium Elektroenergetycznych Systemów Sieciowych prowadzone są objęte akredytacją badania przewodów fazowych (w tym HTLS) i przewodów odgromowych z włóknami światłowodowymi OPGW oraz badania osprzętu do elektroenergetycznych linii napowietrznych wszystkich poziomów napięć.
W Laboratorium Badań Urządzeń Mechanicznych przeprowadzono szereg wytrzymałościowych badań elementów konstrukcji linii elektroenergetycznych
W ostatnim czasie w Laboratorium Badań Urządzeń Mechanicznych przeprowadzono szereg wytrzymałościowych badań elementów konstrukcji linii elektroenergetycznych oraz stacji elektroenergetycznych.
Dla klienta z Norwegii - zaznacza GIG - wykonano badania wytrzymałościowe poprzeczników oraz górnych sekcji słupów bramek liniowych stacji elektroenergetycznych do budowanej linii 132 kV Dalen-Veland-Hjelmeland. W ramach badań, konstrukcje o wymiarach sięgających 10 metrów długości poddawano wielokierunkowemu, złożonemu stanowi obciążenia symulującemu założenia projektowe i realne siły występujące w trakcie pracy, zgodnie z wymaganiami specyfikacji technicznej odbiorcy oraz normą IEC 60652. Badaniom towarzyszyła kontrola odkształceń konstrukcji z wykorzystaniem technik laserowych.
Przeprowadzano również badania poprzeczników słupowych linii średniego napięcia produkowanych przez PLP Poland (Belos) SA i dostarczanych dla klienta z Unii Europejskiej. Wyroby tego samego producenta były również badane w kompletnych zestawach łańcuchów izolatorów 110 kV i 400 kV, według wymagań specyfikacji technicznej skandynawskiego operatora sieci elektroenergetycznej.
Wymiary i wytrzymałość stanowiska badawczego pozwoliły na badanie łańcuchów w sposób odzwierciedlający rzeczywiste obciążenia niszczące, które występują w łańcuchach izolatorów.
Laboratorium dysponuje systemem pomiarowym, który pozwala na rejestrację obciążeń oraz przemieszczeń
Laboratorium GIG dysponuje stanowiskiem badawczym o wymiarach przestrzeni roboczej ok. 8x7x7 m, które zostało zbudowane pod koniec lat 70-tych dla potrzeby badania stalowych odrzwi obudowy wyrobisk korytarzowych.
Składa się ono z 10 stalowych, zamkniętych ram połączonych ze sobą. Do tych ram można zamocować przegubowo praktycznie w dowolnym miejscu siłowniki hydrauliczne, które mogą wywierać obciążenie na badane elementy konstrukcyjne. Laboratorium dysponuje systemem pomiarowym, który pozwala na rejestrację tych obciążeń oraz przemieszczeń wybranych punktów konstrukcji.
Główny Instytut Górnictwa jest jedną z największych jednostek badawczych w Polsce. Jego działalność obejmuje między innymi obszary górnictwa i geoinżynierii, inżynierii środowiska, bezpieczeństwa pracy w przemyśle, certyfikacji wyrobów czy też Czystych Technologii Węglowych.