W Górniczej o śmiertelnym

autor: JM

 zagrożeniu dla kopalń
W piątek, 10 marca, ukaże się najnowszy numer Górniczej. Tematem wiodącym jest kwestia metanu i nowych przepisów, które mogą przyspieszyć zamknięcie branży węglowej.
O tym, że zagrożenie jest bardzo realne i może stać się przysłowiowym gwoździem do trumny polskiego górnictwa węglowego piszemy w tekście otwarciowym pt. „To nie do przyjęcia”.
Apeluje wicepremier, apelują pracodawcy, apeluje strona społeczna – takie pospolite ruszenie wzbudziła w polskim górnictwie dyrektywa metanowa. Jest to projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE dotyczący redukcji tego gazu w sektorze energetycznym. W teorii nie brzmi to źle, w praktyce jednak może oznaczać początek końca polskiego górnictwa węgla kamiennego. Górnictwa, które po raz kolejny musi się mierzyć z pomysłami unijnych urzędników” – pisze jego autor Maciej Dorosiński.
Nowym przepisom są poświęcone także teksty w środku numeru. Na stronie trzeciej przedstawiamy wyliczenia przedstawicieli PGG dotyczące wysokości kar, jakie spółka musiałaby zapłacić po wejściu w życie nowych przepisów oraz harmonogram przyspieszonej likwidacji kopalń spółki. Natomiast w artykule pt. „Mają sposób na metan” przedstawiamy realizowany przez Zakład Górniczych Robót Inwestycyjnych Polskiej Grupy Górniczej innowacyjny projekt odmetanowania pokładów z zastosowaniem technologii podziemnych wierceń kierunkowych, który doskonale się sprawdza.
Na kolejnych stronach publikujemy aż trzy rozmowy związane z kwestią nowych przepisów metanowych. Naszymi rozmówcami są: Jerzy Buzek, były premier i europarlamentarzysta, Vladimir Budinsky, były prezydent Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego EURACOAL, wiceprezydent-senior tej organizacji, a także prezes Stowarzyszenia Przedsiębiorców Górnictwa i Przemysłu Naftowego Republiki Czeskiej oraz dr Janusz Jureczka, dyrektor Oddziału Górnośląskiego Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego.
Nie stronie drugiej nie brakuje wiadomości z kopalń. W artykule pt. „Górniczy poligon” Czytelnicy mogą przeczytać o projekcie realizowanym przez PGG oraz Politechnikę Śląską. Jak się okazuje inżynierowie z Polskiej Grupy Górniczej pracują właśnie nad wdrożeniem układu pomiarowo-rejestracyjnego, którego zadaniem będzie monitorowanie parametrów geometrycznych obudowy zmechanizowanej. Ma to być odpowiedź na pogarszające się warunki górniczo-geologiczne wraz ze zwiększeniem głębokości eksploatacji, co skutkuje nasileniem zagrożeń naturalnych oraz deformacji górotworu.
W artykule pt. „Halemba stawia na klimat” piszemy o nowej inwestycji w tej kopalni, która jest związana z budową w tym zakładzie klimatyzacji grupowej. Ma wpłynąć na poprawę trudnych warunków klimatycznych.
Wiadomo, że wraz ze wzrostem głębokości eksploatacji rośnie stopień geotermiczny (temperatura skał). Obecnie na głównych frontach robót stosujemy klimatyzację lokalną. Jednak trudno chłodzi się nimi wyrobiska, takie jak nasze, narażone na wysokie temperatury. Chłodziarki stawia się tam, gdzie jest taka konieczność. Produkują zimno, lecz pracują w układach otwartych – zużywają dużo wody, a ich silniki produkują, chcąc nie chcąc, także ciepło. Budujemy zatem klimatyzację grupową, która będzie produkować zimno w okolicach podszybia na poziomie 1030 m, nie nagrzewając rejonów ścian i przodków – tłumaczy Wiktor Sobota, nadsztygar w dziale TPI.
Przybliżamy również sylwetki kobiet, które grają w orkiestrze dętej kopalni Sośnica. Pań w orkiestrze gra dziewięć, a jedną z nich jest dyrygentka.
- Kobiety łagodzą obyczaje. Może to jest hasło, ale coś w tym jest, że panowie się bardziej mobilizują. Nic dodać, nic ująć, tylko się cieszyć – mówi Ryszard Buczek, prezes orkiestry dętej KWK Sośnica. O paniach, które grają w orkiestrze górniczej przeczytacie w tekście pt. „Pod batutą pani dyrygent”.
W dziale Po Szychcie przybliżamy sylwetkę Dariusza Witka, który zdobył koronę maratonów i jest posiadaczem czarnego pasa w karate kyokushin. Witek to ratownik z ruchu Staszic kopalni Staszic-Wujek, który mimo wielu kłopotów zdrowotnych nigdy nie zrezygnował z aktywności sportowej. Jego nową pasją stał się nordic walking.
Numery aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium: https://nettg.pl/premium