Kopalnię czeka likwidacja,

autor: JM

 więc wyprzedaje nieruchomości
Grupa Kapitałowa ZE PAK ogłosiła przetarg otwarty na sprzedaż nieruchomości w Wielkopolsce, w powiecie konińskim. Chodzi m.in. o obiekty należące do Kopalni Węgla Brunatnego Konin.
Jak poinformowali przedstawiciele spółki chodzi o trzy nieruchomości: budynek wielofunkcyjny w Kleczewie, budynek biurowy w Kazimierzu Biskupim (własność ZE PAK) oraz kompleks inwestycyjny Kazimierz Biskupi. Szacowana cena netto w przypadku budynku wielofunkcyjnego w Kleczewie to 1 697 760 zł, budynku biurowego w Kazimierzu Biskupim - 1 109 280 zł, a kompleksu inwestycyjnego Kazimierz Biskupi - 11 261 468 zł.
KWB Konin to ostatnia kopalnia węgla brunatnego w Konińskim Zagłębiu Węgla Brunatnego. Wg poczatkowych zapowiedzi najdłużej pracująca odkrywka Tomisławice miała wydobywać węgiel do 2030 roku. Natomiast w minionym roku przedstawciele spółki należącej do Zygmunta Solorza poinfomowali, że w związku z rosnącymi cenami upranień do emisji CO2 produkowanie energii z węgla jest nieopłacalne. W związku z tym zapowiedzieli, że odkrywka zostanie zamknięta wcześniej  - w 2024 roku, jesli nie zostaną wprowadzone żadne mechanizmy wsparcia dla aktywów węglowych.
Przypomnijmy, że w lutym 2021 roku ostatnia tona węgla wyjechała z innego zakładu należącego do koncermu ZE PAK - KWB Adamów.