Chiny dają zielone

 światło dla wielkiego importu węgla

 Autor: DM
Chiny zezwolą wszystkim krajowym firmom na import australijskiego węgla. Pekin wyciąga w ten sposób gałązkę oliwną do Canberry.
Jak donoszą nieoficjalnie australijskie media, chińskie porty i urzędy celne zostały poproszone o zezwolenie na przewóz ładunków. To kolejny krok w przywróceniu normalnego handlu z Australią w sferze węgla. Na początku tego roku chińskie władze zezwoliły czterem głównym importerom na wznowienie zakupów australijskiego węgla. Teraz może to zrobić każda zainteresowana importem węgla z Australii chińska firma.
Wysokiej jakości australijski węgiel jest bardzo poszukiwany przez chińskich hutników i elektrownie. Import może osiągnąć 1 milion ton tylko w pierwszej połowie marca, według czołowej chińskiej grupy lobbystów węglowych. Chiny są największym światowym producentem i konsumentem, a import tego paliwa przekroczył w ubiegłym roku 290 mln ton.
Chiny były głównym konsumentem australijskiego węgla przed wprowadzeniem nieoficjalnego zakazu, gdy doszło do eskalacji napięcia między dwoma krajami. Australijscy przywódcy powiedzieli, że zniesienie zakazu będzie kluczowym krokiem w poprawie kontaktów między oboma krajami.