Liderem rankingu za 2022 r.

Polska Agencja Prasowa

została gmina Goczałkowice-Zdrój z woj. śląskiego
Na 100 najaktywniejszych w ub.r. gmin w rządowym programie wsparcia inwestycji proekologicznych Czyste Powietrze 25 w skali kraju było z woj. śląskiego - wynika z danych Polskiego Alarmu Smogowego (PAS) i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
We wtorek, 28 marca, przedstawiciele PAS i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach (WFOŚiGW) wyróżnili dyplomem samorząd gminy Goczałkowice-Zdrój, która znalazła się na szczycie ubiegłorocznego rankingu. Ranking ten oparty jest na zestawieniu liczby wniosków złożonych w gminie i liczby znajdujących się w niej budynków jednorodzinnych.
Jak poinformował we wtorek koordynator PAS w woj. śląskim Emil Nagalewski, śląskie gminy ponownie zdominowały czołówkę rankingu aktywności gmin w Czystym Powietrzu. Ranking ten PAS i NFOŚiGW przygotowywały wcześniej w ujęciu kwartalnym dla 2477 gmin w całej Polsce; teraz podsumowano w ten sposób cały ub.r.
Liderem rankingu za 2022 r. została gmina Goczałkowice-Zdrój z woj. śląskiego, której mieszkańcy złożyli 143 wnioski do programu w ub.r. Kolejne były Górno (woj. świętokrzyskie) z 288 wnioskami, Stare Pole ( woj. pomorskie) z 56 wnioskami, Obrowo (woj. kujawsko-pomorskie) z 395 wnioskami i Masłów (woj. świętokrzyskie) z 244 wnioskami.
W pierwszej 30 z woj. śląskiego w rankingu pojawiły się także Opatów (pow. kłobucki), Toszek, Radlin, Kornowac, Krzepice i Blachownia. Ilościowo najwięcej wniosków na wymianę kotłów (w pierwszej setce rankingu za 2022 r.), po 395, złożono w podtoruńskim Obrowie i w Jastrzębiu-Zdroju.
 To cieszy, że to nasze zestawienie w zasadzie zdominowały mniejsze gminy. Stereotypowo uznaje się, że problem smogu, problem zanieczyszczeń powietrza, to problem raczej dużych i wielkich aglomeracji miejskich. Z naszych analiz wynika, że jednak mniejsze miejscowości mają z tym największy problem. Przez wiele lat nie było tej świadomości w mniejszych miejscowościach, teraz na szczęście to się zmieniło - mówił koordynator PAS w woj. śląskim.
Przypomniał, że Goczałkowice są uzdrowiskiem - zgodnie z tym paradoksem, że wiele uzdrowisk w Polsce mierzy się z tym problemem złej jakości powietrza. - Dobrze się stało, że w Goczałkowicach nikt nie obraził się na rzeczywistość, tylko wszyscy zakasali rękawy i mieszkańcy i samorząd wzięli się do roboty. Ten dobry wynik w naszym rankingu przełoży się bardzo szybko na poprawę jakości powietrza - ocenił Nagalewski.
Sekretarz gminy Maria Ożarowska uznała, że ranking pokazuje zarówno aktywność mieszkańców, jak i zaangażowanie lokalnego samorządu w działania na rzecz ochrony środowiska. Podkreśliła, że nie jest to kwestia ostatnich dwóch czy trzech lat, bo jako gmina uzdrowiskowa jest ona zobowiązana do wykonywania szeregu działań, mających zapewnić spełnienie zaostrzonych wymogów w zakresie jakości powietrza i innych elementów środowiska.
Prezes katowickiego WFOŚiGW Tomasz Bednarek podkreślił, że ta instytucja na co dzień widzi aktywność Goczałkowic w programie Czyste Powietrze i innych szeroko pojętych działaniach - stąd wyróżniła ją ostatnio swoją nagrodą, Zielonym Czekiem, właśnie w kategorii Gmina przyjazna dla czystego powietrza.
Pracująca w goczałkowickim gminnym punkcie Czystego Powietrza Monika Hassa powiedziała PAP, że w całej gminie jest jeszcze do wymiany 400 kotłów poniżej 5. klasy emisyjności. - Czyli to są nasi potencjalni beneficjenci Czystego Powietrza - i o nich walczymy. Codziennie, za każdym razem, kiedy przychodzę do pracy, staram się taką osobę wyłowić i zaproponować wymianę kotła - zapewniła Hassa.