autor: AMC
z górniczymi spółkami i uczelniami
Wykształcenie, kompetencje, wiedza i doświadczenie – takich pracowników potrzebują polskie spółki górnicze. Prof. Stanisław Prusek, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa opowiedział podczas V edycji Akademii Bezpieczeństwa Wydawnictwa Gospodarczego o studiach podyplomowych i doktoranckich dla kadry polskich kopalń.
Przypomniał, że Główny Instytut Górnictwa (GIG) jest instytutem badawczym, nadzorowanym przez Ministra Aktywów Państwowych, związanym od roku 1925 z przemysłem wydobywczym oraz regionem Górnego Śląska.
GIG dysponuje pełnymi uprawnieniami akademickimi do nadawania stopni naukowych doktora i doktora habilitowanego nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka oraz ma możliwość występowania o tytuł profesora w tejże dyscyplinie naukowej – podkreślił prof. Prusek.
W 1996 roku uruchomiono w GIG ośrodek szkoleniowy. Dziesięć lat później uzyskał on status niepublicznej placówki kształcenia ustawicznego. W 2021 roku nastąpiła zmiana struktury organizacyjnej GIG, powstało Centrum Rozwoju Kompetencji.
- W ub. roku mieliśmy 80 zrealizowanych szkoleń oraz studiów podyplomowych, uczestniczyło w nich łącznie 1369 osób. Realizowano następujące kierunki studiów podyplomowych: mechanika górotworu, obudowa wyrobisk i geofizyka górnicza; bezpieczeństwo techniczne w przestrzeniach zagrożonych wybuchem; menedżerskie, oparte na strukturze MBA; przeróbka mechaniczna kopalin – wyliczył prof. Prusek.
Realizowano również projekty finansowane ze środków publicznych, w tym DRONE EXPERT, czyli szkolenia specjalistyczne dla uczniów i studentów we współpracy z Uniwersytetem w Ostrawie.
- Jako instytut wykorzystujemy drony do różnych celów, a zaczęło się od ekopatroli, potem było skanowanie terenów pogórniczych - przypominiał prof. Prusek
Z kolei studia podyplomowe GIG - mechanika górotworu, obudowa wyrobisk i geofizyka górnicza adresowane są do kadry inżynieryjno-technicznej kopalń, w szczególności pracowników z działów tąpań i obudowy oraz zatrudnionych w dozorze ruchu podziemnego zakładu górniczego w specjalności górniczej i specjalności geofizycznej. Zrealizowano 2 edycje studiów, które ukończyło łącznie 40 osób.
Studia podyplomowe GIG - przeróbka mechaniczna kopalin adresowane są do kadry inżynieryjno-technicznej kopalń, w szczególności pracowników działów przeróbki mechanicznej kopalin, którzy chcą zaktualizować i uzupełnić wiedzę. Zrealizowano 1 edycję studiów, którą ukończyło 19 osób.
W 2017 r. uruchomieno studia doktoranckie w dyscyplinie górnictwo i geologia inżynierska dla grupy 20 pracowników Polskiej Grupy Górniczej. Dotychczas 13 osób uzyskało stopień doktora.
22 lipca 2022 r. zawarto porozumienie o współpracy pomiędzy GIG, Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach i Polską Grupą Górniczą.
- Staramy się wypełniać luki w edukacji. Celem współpracy jest wzmocnienie kompetencji, a w efekcie zwiększanie potencjału rozwojowego pracowników PGG oraz ułatwienie im dostosowania się do zmian otoczenia gospodarczego poprzez wykorzystanie potencjału dydaktycznego i organizacyjnego stron porozumienia – poinformował prof. Prusek.