autor: Adam Maksymowicz
w pierwiastki ziem rzadkich
Kolejne sankcje nakładane przez Stany Zjednoczone na dostawy do Chin zaawansowanej technologii powodują wzrost cen surowców niezbędnych do ich produkcji. W odwecie Chiny ograniczają sprzedaż Zachodowi pierwiastków ziem rzadkich i innych surowców krytycznych niezbędnych do wytwarzania urządzeń objętych sankcjami USA. Wobec chińskiej dominacji w wydobyciu tych minerałów, Zachód musi szukać innych ich dostawców. Jednocześnie działania te powodują, że objęte sankcjami wyroby i surowce niezbędne do ich wytwarzania podlegają inflacji, a ich ceny szybują w górę. Sprzyja to dotąd krajom bogatym w tego rodzaju bogactwa naturalne, których eksploatacja z powodu braku kapitałów i niezbędnej infrastruktury była pod tym względem dotąd nieopłacalna.
Jednym z tych krajów, które skorzystają na amerykańskich sankcjach względem Chin jest Argentyna. To trzecia co do wielkości gospodarka regionu – ma w sumie przygotowanych do eksploatacji 161 projektów wydobywczych. Spośród nich 24 są w trakcie produkcji, z czego 21 zajmuje się głównie wydobyciem złota, a 3 wydobyciem srebra. Na istniejące pod tym względem możliwości Argentyny zwraca uwagę agencja Reuters (Argentina mining exploration hits decade high in 2022, 6.07.2023 r.). Skala inwestycji górniczych, prac poszukiwawczych i geologicznych związanych z udostępnieniem tychże surowców jest bezprecedensowa.
Sekretariat górnictwa tego kraju poinformował, że inwestycje w poszukiwanie surowców w Argentynie osiągnęły w ubiegłym roku 370 mln dol. Jest to najwyższy poziom od dekady. Przeznaczone na ten cel budżety eksploracyjne wzrosły o 68 proc. od 2021 r. Minister górnictwa Fernanda Avila powiedziała, że przemysł wydobywczy w kraju jest w pełnym rozkwicie. Oczekuje się, że do 2025 r. eksport wydobycia w Argentynie wzrośnie ponad dwukrotnie - do około 8,6 mld dol. Argentyna ma ambicje stać się kluczowym graczem w zmniejszaniu luki między obecną produkcją a przyszłym popytem na krytyczne minerały w transformacji energetycznej. Inwestycje w poszukiwanie złota w 2022 r. przyniosły 173,6 mln USD dochodu.
W tym samym czasie budżety na wydobycie rud miedzi wzrosły o 62 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem do 81,8 mln USD. Korzystając z międzynarodowej koniunktury na surowce krytyczne, poprzez inwestycje górnicze Argentyna ma zamiar ustabilizować swoją gospodarkę i ograniczyć szalejącą inflację. Dobrym sygnałem na tej drodze jest zaangażowanie prywatnych firm i ich kapitałów, co ma ułatwić rozwój argentyńskiego górnictwa.