Opracował: JM
u Babci Anny na Nikiszowcu
45 stoisk z ofertą gastronomiczną i spożywczą oraz blisko 160 wystawców zaprezentuje się na tegorocznej edycji Jarmarku u Babci Anny na Nikiszowcu. Impreza odbędzie się już w najbliższą niedzielę 30 lipca. Dla odwiedzających przygotowana została bezpłatna komunikacja autobusowa - poinformowali w komunikacie przedstawiciele katowickiego magistratu.
Jarmark u Babci Anny to cykliczne jednodniowe wydarzenie, które odbywa się na dawnym górniczym osiedlu. W tym roku na straganach będzie można znaleźć m.in. spożywcze produkty rękodzielnicze małych przetwórni, tj. syropy, musy z owoców, musztardy, pasztety wegańskie, powidła, dżemy, pasty i pesto, miody, kiszonki. Ofertę dopełniać będzie różnorodny asortyment regionalnych win i nalewek oraz lokalnego browaru. Uzupełni to strefa gastro, w której będzie można m.in. zjeść tradycyjny obiad.
Jarmark to jednak przede wszystkim wydarzenie zdominowane przez artystów, twórców i kreatorów – lokalnych, ale także z różnych części Polski, którzy jak co roku będą prezentować swoje autentyczne wyroby artystyczne i użytkowe. A wśród nich znaleźć będzie można m.in.: ceramikę, biżuterię, wyroby ze szkła, drewna i skóry, produkty dziergane. Nie zabraknie też stoisk z obrazami lokalnych twórców oraz z regionalną literaturą. Łącznie na Jarmarku będzie prezentować się 160 wystawców.
Jarmark jest wydarzeniem dla wszystkich – bez względu na wiek, czy ulubiony sposób spędzania wolnego czasu. W tym roku zaplanowaliśmy na Skwerze Zillmannów strefę edukacji, animacji i zabawy – dla najmłodszych i trochę starszych. Zobaczycie tu m.in. niezwykłe pojazdy z epoki pary i żelaza, którymi poruszać się będą aktorzy Teatru Gry i Ludzie. Będzie można cyknąć sobie fotkę siedząc na gigantycznym rowerze czy zadzwonić do Alexandra Bella z nietypowego telefonu. W nawiązaniu do przemysłowej tradycji osiedla zagra górnicza Orkiestra Dęta Wieczorek – mówi Waldemar Jan, prezes zarządu Stowarzyszenia Fabryka Inicjatyw Lokalnych.
- Połączymy też tradycję z nowoczesnością. Zaprosimy uczestników jarmarku do świata recyklingu. Na stoisku pn. „Cenny Plastik" prowadzonym przez Stowarzyszenie Kurka Wodna będzie można wziąć udział w pokazie tworzenia niezwykłych przedmiotów z plastikowych śmieci. Z pomocą dwóch prostych urządzeń połączone zostanie odzyskiwanie odpadów z niezwykłym designem i fajną zabawą. A już na sam koniec Jarmarku zapraszamy wszystkich do wspólnej zabawy z Kapelą Fedaków, która najlepiej wie jak roztańczyć i rozśpiewać publiczność swoją muzyką inspirowaną m.in. tradycją śląską – dodaje Małgorzata Krakowiak, wiceprezeska zarządu Stowarzyszenia Fabryka Inicjatyw Lokalnych.
Organizatorzy zachęcają do przyjazdu na Jarmark komunikacją publiczną. W tym roku funkcjonować będą dwie linie na następujących trasach:
- Katowice Dworzec (stanowisko 10) – Katowice Sądowa - Centrum Przesiadkowe Zawodzie (duży darmowy parking) - Janów Zamkowa Skwer (tuż przy wejściu na Jarmark);
parking darmowy przy Cmentarzu Komunalnym przy Alei Murckowskiej – Janów Zamkowa Skwer.
Natomiast wjazd na teren osiedla będzie możliwy tylko dla mieszkańców posiadających tzw. wjazdówki. W związku z imprezą w niedzielę zostaną też wprowadzone zmiany w organizacji ruchu. Ścisły obszar Jarmarku tj. ul. Nałkowskiej (od skrzyżowania z ul. Szopienicką), ul. Krawczyka, ul. Rymarska i Plac Wyzwolenia (od przejazdu kolejowego przy ul. Zamkowej) będą wyłączone z ruchu od godziny 5.00 do 24.00. Mieszkańcy ul. Nałkowskiej i Rymarskiej będą mogli wjechać za okazaniem wjazdówki od ul. Szopienickiej i zaparkować samochód na parkingach przy lodowisku Jantor. Zakaz zatrzymywania się i parkowania na ul. Nałkowskiej będzie obowiązywał przez cały dzień 30 lipca – wyłączony z zakazu zostanie fragment ul. Nałkowskiej, na którym zaparkować będą mogli wyłącznie mieszkańcy posiadający wjazdówkę. Dodatkowo wzdłuż fragmentu ul. Ociepki i Zamkowej obowiązywał będzie zakaz zatrzymywania się. Zmiany nastąpią także na skrzyżowaniu ul. Szopienickiej z ul. Górniczego Dorobku i ul. Św. Anny, gdzie wprowadzony zostanie zakaz ruchu (wjazdu w ul. Świętej Anny) z wyjątkiem posiadaczy wjazdówek.