autor: MD
zaopiekują się pszczołami
Pszczoły są niezbędne do prawidłowego działania ekosystemu. Aby wspomóc ten gatunek, w ramach swojej działalności CSR, KGHM przygotował program promujący pszczelarstwo. W planie są konkretne działania, a efektem ma być zwiększenie liczebności tych pożytecznych owadów. Na zielonych terenach w pobliżu hut i szybów kopalni stanie w sumie 15 uli, a w nich już wkrótce zamieszka tysiące miedziowych pszczół.
- Ekologia jest jednym ze strategicznych kierunków rozwoju KGHM. Celem naszych działań jest również inspirowanie pracowników Grupy Kapitałowej czy mieszkańców Zagłębia Miedziowego do angażowania się w akcje na rzecz ochrony środowiska i klimatu. Można to robić m.in. poprzez zakładanie pasiek czy łąk kwietnych. Ulami przy oddziałach miedziowej spółki będą się zajmować wolontariusze, nasi pracownicy – pszczelarze – powiedział wiceprezes KGHM ds. aktywów zagranicznych i p.o. wiceprezesa ds. rozwoju Mirosław Kidoń.
Przed uruchomieniem pasiek przedszkolaki z Lubina i dzieci pracowników KGHM pomalowały ule, które najpierw staną przy Zakładzie Hydrotechnicznym, Hucie Miedzi Cedynia i Hucie Miedzi Legnica.
W ramach ekologicznego projektu KGHM już od roku działają pasieki przy obiektach należących do Polskiej Grupy Uzdrowisk. Są to stanowiska przy rozlewni wody Staropolanka w Uzdrowiskach Kłodzkich i w pobliżu kopalni borowiny w uzdrowisku Połczyn-Zdrój. Miód z tamtejszych rodzin pszczół trafia m.in. do pacjentów uzdrowisk.
Program Miedziowe pszczoły to także inicjatywy edukacyjne i promujące pszczelarstwo. Jak to jest być pszczołą? Jak wyglądają ule i jak powstaje miód? To atrakcje przygotowane na warsztaty i spotkania planowane m.in. wśród najmłodszych mieszkańców Zagłębia Miedziowego.
Pszczoły w przyrodzie pełnią kluczową rolę. Żywią się nektarem i pyłkiem kwiatowym, jednocześnie zapylając odwiedzane rośliny, które wymagają tego do rozprzestrzeniania się i rozwoju. Zapylanie przynosi korzyść w postaci jedzenia. Według Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa ONZ, 100 gatunków roślin uprawnych zapewnia około 90 proc. żywności na całym świecie.