autor: Kajetan Berezowski
Czeska spółka węglowa OKD osiągnęła najwyższe ceny sprzedaży węgla w historii jej działalności
Czeska spółka węglowa OKD szykuje największe od 10 lat obchody górniczego święta, które w Czechach przypada w pierwszej połowie września. Powody są dwa: znacząca poprawa wyników finansowych firmy oraz jubileusz 55-lecia istnienia ostatniej czynnej kopalni węgla kamiennego w Czechach.
Spółka OKD zamknęła 2022 r. zyskiem netto w wysokości 5,1 mld koron, co jest najwyższym wynikiem od 2011 r. Wielkość produkcji wyniosła 2,1 mln t węgla, a sprzedaż wzrosła do 14,1 mld koron. Zysk operacyjny (EBITDA) przed operacjami związanymi z tworzeniem rezerw wyniósł 6,4 mld koron. 1,8 mld koron z zysku przekazano do skarbu państwa w formie dywidendy za pośrednictwem jedynego akcjonariusza OKD, państwowej firmy Prisko, która z ramienia Ministerstwa Finansów zarządza państwowym majątkiem. OKD – jak oficjalnie potwierdzono – wykorzystała część zysku operacyjnego na utworzenie rezerw, z których zamierza sfinansować uzgodniony ze stroną społeczną program socjalny oraz techniczną likwidację kopalni ČSM po zakończeniu wydobycia.
Właściwy krok
– Ubiegłoroczne wyniki gospodarcze pokazują, że kontynuacja wydobycia, o której zdecydowaliśmy pod koniec ub.r., jest właściwym krokiem. OKD odegrała ważną rolę w rozwiązaniu kryzysu energetycznego i zapewnieniu ciągłości dostaw energii elektrycznej i cieplnej. Kontynuacja wydobycia była i jest korzyścią nie tylko dla akcjonariuszy, ale także dla naszych klientów – powiedział dalej Sikora.
Przyznał, że w ub.r. spółka osiągnęła najwyższe ceny sprzedaży węgla w historii jej działalności.
Jubileusz kopalni
– Jednym z powodów było ożywienie produkcji przemysłowej po okresie pandemii. Najbardziej jednak na rynek węgla kamiennego wpłynęła wojna na Ukrainie i późniejszy kryzys energetyczny w Europie, do którego w dużej mierze przyczyniło się embargo na rosyjski węgiel połączone z ograniczeniem eksportu węgla z Polski i przerwaniem długoterminowych szlaków transportowych. To wszystko doprowadziło do ekstremalnego wzrostu cen węgla energetycznego i koksowego – podsumował prezes zarządu OKD.
I z tego głównie powodu górnicze świętowanie ma być w tym roku wyjątkowo huczne. Ale jest też drugi powód, który czyni je bardziej doniosłym od poprzednich. W tym roku mija 55 lat od momentu rozpoczęcia wydobycia w kopalni ČSM, ostatniej fedrującej kopalni w Zagłębiu Ostrawsko-Karwińskim. Tę rocznicę trzeba uczcić. Są bowiem obawy, że 60. urodziny zakładu przypadną już na okres likwidacji spółki.
– Cały nasz region wyrósł na górnictwie, więc naszym obowiązkiem jest podtrzymywanie górniczych tradycji. Korzystając z okazji, chcielibyśmy podziękować naszym pracownikom za ich sumienną pracę w OKD, a także partnerom, którzy współpracują z naszą firmą od dłuższego czasu. Już dziś cieszę się na spotkanie w Karwinie – powiedział Roman Sikora, prezes OKD.
W programie uroczystości zaplanowano m.in. „chrzciny” kalendarza górniczego Zdař Bůh! (Szczęść Boże!) ze zdjęciami ostrawskiego fotografa Borisa Rennera. Dochód z jego sprzedaży zostanie przeznaczony na rzecz Stowarzyszenia św. Barbary. Organizacja ta od 2004 r. wspiera dzieci, również z Polski, których rodzice ponieśli śmierć na
skutek wypadku przy pracy w górnictwie. Zapewnia im środki na naukę, rozwijanie hobby, rozwój talentów i wyjazdy wakacyjne.
Dzień Górnika–
Górnictwo to trudna profesja. Górnicy przez dwa stulecia kopią węgiel setki metrów pod ziemią. Bez tego surowca do dziś nie możemy się obejść, pomimo rozlicznych wynalazków i ulepszeń. Tym kalendarzem chcemy oddać hołd wszystkim, którzy poświęcili swoje życie górnictwu – podkreślił prezes Roman Sikora.
Uroczystości związane z Dniem Górnika zapowiedziano na sobotę, 2 września. O godz. 10 delegacje zakładów pracy, związków zawodowych i organizacji społecznych złożą wieńce i kwiaty pod pomnikiem Georgiusa Agricoli, górnika, mineraloga i metalurga, na dziedzińcu karwińskiej filii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Następnie uczestnicy uroczystości przejdą do kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie o godzinie 11.00 rozpocznie się msza św. w intencji wszystkich górników. Wraz z czeskimi kolegami świętować będą także polskie załogi. W OKD wciąż pracuje ok. 400 górników z Polski. Ogółem OKD zatrudnia obecnie 3300 pracowników, 2500 własnych i 800 w firmach zewnętrznych. W br. spółka zamierza przyjąć 200 kolejnych pracowników. Liczy na doświadczonych górników z Polski.