Dzięki przedsięwzięciu

autor: KAJ

 z naszego krajobrazu będą znikały kolejne hałdy i związane z nimi zagrożenia dla środowiska
 
W Katowicach podpisano 18 września umowę konsorcjum pomiędzy spółkami Haldex i Holding KW. Umożliwi ona budowę nowoczesnego zakładu przeróbczego na Centralnym Składowisku Odpadów Górniczych w Knurowie. Z hałdy, która jest własnością Jastrzębskiej Spółki Węglowej, odzyskiwany będzie węgiel energetyczny.
- Cieszę się, że te dwie spółki Skarbu Państwa porozumiały się, aby w ramach konsorcjum wykonać to zadanie. Dzisiaj przetwarzanie odpadów ma dwa cele. Pierwszy to rewitalizacja terenów pogórniczych, a drugi, wykorzystanie z tych hałd tego, co jeszcze można odzyskać. Tego rodzaju przedsięwzięcia są w obecnej sytuacji jak najbardziej wskazane – powiedział Marek Wesoły, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, obecny podczas uroczystości podpisania umowy.
Haldex to spółka zajmująca się właśnie przeróbką, a więc wyposażenie jej w nowoczesne urządzenia to bardzo istotne zadanie.
O taką inwestycję walczyliśmy długo. Od 2012 r. dysponujemy zakładem w Katowicach - Panewnikach. Doskonale udaje się nam pozyskiwać węgiel pozostawiony na hałdach pogórniczych. Dzięki wsparciu wiceministra Marka Wesołego mogliśmy sfinalizować umowę. To jest ważne również z punktu widzenia naszej załogi, która ma dzięki tego rodzaju inwestycjom zapewnioną stabilizację pracy. Można też zatrudnić kolejne osoby. Zależy nam na byłych pracownikach kopalń, zakładów przeróbczych, ponieważ mają oni spore doświadczenie i są bardzo cenieni na rynku pracy – podkreślił Bogdan Leśniowski.
Zdaniem Leszka Słabonia, prezesa zarządu spółki Holding KW, społeczeństwo Śląska doceni przedsięwzięcie w ciągu najbliższych lat.
- Dzięki niemu z naszego krajobrazu będą znikały kolejne hałdy i związane z nimi zagrożenia dla środowiska. Pojawi się też kolejna możliwość na wykorzystanie gospodarcze wielu terenów, które będą mogły zostać zrewitalizowane przy pomocy instalacji, której budowę właśnie rozpoczynamy – powiedział Leszek Słaboń.
Warto wiedzieć, że każda hałda ma inne uwęglowienie, ale z tony odpadów górniczych średnio uzyskać można od 5 do 12 proc. czystego węgla o wysokich parametrach jakościowych, który chętnie odbiera energetyka zawodowa.