To najstarsza kopalnia

autor: JM

 w Polsce. Właśnie świętowała jubileusz
 
W czwartek, 28 września, w Kopalni Soli „Bochnia” w Bochni odbyła się uroczysta gala z okazji jubileuszu 775-lecia. Podczas uroczystości dokonano również otwarcia nowej, multisensorycznej trasy turystycznej „Solny Świadek”.
W uroczystości udział wzięli parlamentarzyści, samorządowcy z województwa małopolskiego oraz powiatu bocheńskiego i pracownicy kopalni. Wśród gości byli również m.in. wiceprezes WUG dr inż. Krzysztof Król oraz kierownictwo i pracownicy inspekcyjno-techniczni ds. górnictwa dołowego Okręgowego Urzędu Górniczego w Krakowie. Gościom przedstawiono m.in. zarys historyczny Kopalni Soli „Bochnia" oraz planowane prace w zakresie dalszego funkcjonowania zakładu.
Podczas wydarzenia nastąpiło także uroczyste otwarcie i poświęcenie nowej trasy turystycznej w Komorze Kołdras pn. „Solny Świadek - multisensoryczna  trasa turystyczna”, zrealizowanej w ramach projektu pn. „Wprowadzenie unikatowej oferty kulturalno-edukacyjnej na udostępnionej trasie turystycznej w Kopalni Soli „Bochnia”. 
Kopalnia Soli w Bochni jest najstarszą kopalnią w Polsce i jednocześnie jednym z najstarszych obiektów przemysłowych w Europie. Sól kamienna została tu odkryta w 1248 roku, a już w 1251 roku powstał pierwszy szyb kopalni. Solna historia regionu sięga znacznie odleglejszych czasów - pierwsze warzelnie soli znane są już z neolitu (5-6 tysięcy lat temu). Solankę pozyskiwano wówczas ze źródeł solankowych. Z czasem rozpoczęto wykopywać studnie solankowe, które z kolei po odkryciu litej skały solnej przerodziły się w pierwsze szyby kopalni.
Podczas 750-letniego okresu eksploatacji złoża w kopalni powstało 16 poziomów na głębokościach od 70 m do 450 m pod powierzchnią ziemi. Zasięg podziemnego wyrobiska ma około 3 km długości i około 250 m szerokości. Do złoża doprowadzają obecnie trzy szyby: Sutoris, Trinitatis oraz Campi.
Kopalnia w Bochni prowadziła wydobycie do 1990 roku. Obecnie zabytkowy obiekt jest czynny dla ruchu turystycznego i leczniczego. Jest polskim pomnikiem historii, a w 2013 roku kopalnia została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.