30 hektarów pokopalnianych

autor: JM

 terenów nieodpłatnie dla Rybnika
 
Spółka Restrukturyzacji Kopalń przekazała nieodpłatnie Miastu Rybnik 30 hektarów pokopalnianych terenów. Wśród przekazanego majątku są również nieruchomości, między innymi po kopalni Ignacy.
Jak wskazali przedstawiciele SRK, darowizna jest zwieńczeniem zapewnień, które padły podczas lipcowego spotkania wiceministra aktywów państwowych Marka Wesołego i prezesa SRK Janusza Smoliło z prezydentem Rybnika Piotrem Kuczerą.
W ramach nieodpłatnego przekazania nieruchomości Rybnik otrzymał następujące obiekty: tereny wraz z budynkiem byłej kotłowni, warsztatu, budynku wodozmiękczalni, stacji napędu linociągu i magazynu kotłowni Ignacy, celem zaadaptowania na potrzeby turystyki industrialnej (będzie to istotne uzupełnienie oferty kompleksu Zabytkowej Kopalni Ignacy); tereny po byłej KWK Rymer w dzielnicy Niedobczyce, celem utworzenia instalacji nawiązujących do pierwotnego wyglądu tego terenu, co nada mu charakter miejsca atrakcyjnego turystycznie; tereny wchodzące w skład Parku Czempiela; teren objęty parkiem w dzielnicy Boguszowice-Osiedle; tereny w rejonie ulic Sportowej, Przyjemnej i Zamenhofa, celem zbudowania zaplecza parkingowego związanego z działalnością Zabytkowej Kopalni Ignacy oraz utworzenia parku na obszarze zadrzewionym, który służyłby mieszkańcom i turystom; tereny w rejonie ul. Bolesława Śmiałego, Przyjemnej, Zamenhofa, Obrońców Pokoju, Konarskiego, Kolberga oraz ul. Kożdoniów dla realizacji zadań własnych gminy.
To kolejna darowizna, jaką Miasto Rybnik otrzymało od Spółki Restrukturyzacji Kopalń. W sumie w latach 2020-2022 spółka przekazała nieodpłatnie na rzecz gminy ponad 4,5 tys. m kw. gruntów, w tym m.in. wieżę szybową wraz z budynkiem szybu Głowacki, stanowiące elementy Zabytkowej Kopalni Ignacy, dokumentację związaną z działalnością byłej KWK Ignacy oraz schron wartowniczy przy ul. Sportowej.
Jak wskazują przedstawiciele SRK, spółka od wielu lat przekazuje różnorodne darowizny w ramach współpracy z gminami górniczymi. Wiąże się to głównie ze wspieraniem lokalnej kultury, pielęgnowaniem wyjątkowej historii górnictwa w Polsce, jak również współpracą z samorządami na rzecz rozwoju społecznego i gospodarczego. W ramach realizacji planów darowizn na bieżący rok SRK  planuje przekazanie w sumie około 80 hektarów terenów - to czterokrotnie więcej niż w roku 2022.
Korzystająca z budżetowych dotacji SRK zajmuje się likwidacją kopalń i zagospodarowaniem ich majątku. Od 2015 r. do SRK trafiły m.in. następujące kopalnie lub tzw. ruchy górnicze: Makoszowy, Brzeszcze (produkcyjną część kopalni wraz z częścią załogi przejęła później grupa Tauron), Centrum, Mysłowice, Kazimierz-Juliusz, Boże Dary, Anna, Pokój 1, Rozbark V, Jas-Mos, Krupiński, Wieczorek (w dwóch częściach), Śląsk, ruch Piekary (część kopalni Bobrek-Piekary), część ruchu Rydułtowy (fragment kopalni ROW) oraz część kopalni Mysłowice-Wesoła.