EXPO Katowice S.A.

 nie tylko organizuje platformę promocji dla firm, ale również szkoli ich pracowników

Nieustanne kształcenie i poznawanie nowych dziedzin stwarzają możliwości rozwoju umiejętności i kompetencji. Podnoszenie kwalifikacji buduje zaangażowanie pracowników, zwiększa satysfakcję z pracy i lojalność wobec pracodawcy. Firma, umożliwiając pracownikowi poznawanie nowych obszarów działań lub doskonaląc jego umiejętności, inwestuje przede wszystkim w swój sukces. Proces cyfryzacji przemysłu ma wpływ na model kształcenia i zatrudnienia pracownika, a automatyzacja i sztuczna inteligencja wymuszają zmiany w sposobie wykonywania zadań.
Coraz bardziej zaawansowana mechanizacja w górnictwie wpływa na konieczność ciągłego podnoszenia kwalifikacji pracowników, którym powierza się obsługę nowoczesnych maszyn, dbając jednocześnie o zachowanie bezpieczeństwa. W nowych warunkach pracy, wraz z wprowadzaniem nowoczesnych technologii, wyszkolony pracownik to konieczność.
W najbliższych latach polskie górnictwo najprawdopodobniej nadal będzie borykało się z brakiem specjalistów: kombajnistów, ślusarzy, elektryków, osób do pracy w dozorze. Dlatego tak ważna jest inwestycja w szkolenia zawodowe, w tym bhp. Objęte powinny być nimi wszystkie grupy pracownicze, ze szczególnym uwzględnieniem osób zatrudnionych w warunkach występujących zagrożeń naturalnych. Dlatego spółki węglowe, inwestując w nowe technologie, inwestują również w wiedzę pracownika, podnosząc jego kwalifikacje i bezpieczeństwo. Przykładem może być Jastrzębska Spółka Węglowa, która stawia na szkolenia, w tym na takie, które można odbyć bez wychodzenia z domu. Jest ona pierwszą spółką górniczą, która uruchomiła wewnętrzną platformę szkoleniowo-informacyjną „Strefa sztygara i nie tylko”, dostarczającą pracownikom narzędzi i informacji do pogłębiania wiedzy.
Z kolei Polska Grupa Górnicza z powodzeniem wykorzystuje w swej ofercie szkoleń BHP wirtualną rzeczywistość.
– Nowoczesne technologie, po które sięgamy, wymagają od załogi nowych kwalifikacji i umiejętności. Dlatego system kształcenia w PGG jest elastyczny i przygotowany na technologiczne zmiany – podkreśla Andrzej Sączek, dyrektor Departamentu Wsparcia HR PGG.
Ogromne powodzenie zyskała w ostatnich latach Akademia PGG. To platforma oferująca m.in. kursy dedykowane pracownikom i kadrze menedżerskiej, a także studia podyplomowe i doktoranckie. Poza tym każdy pracownik PGG może korzystać z bezpłatnej nauki języka angielskiego i niemieckiego.
W tak ogromnych organizacjach, jakimi są spółki górnicze, nawet pandemia nie stanowiła przeszkody w edukacji. Odłożenie na później kursu z dziedziny obsługi maszyn czy bhp jest w tej branży wręcz niemożliwe. Taka decyzja mogłaby sprowadzić poważne niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia pracowników.
 Ciekawą ofertę szkoleń, oprócz przygotowywania platformy spotkań w postaci międzynarodowych targów dla przemysłu ciężkiego, w tym energetycznego, proponuje spółka EXPO Katowice S.A. Szkolenia skierowane są do firm, które chcą podnosić kwalifikacje swoich pracowników, zarówno kadry zarządzającej, jak i pracowników niższych szczebli.
– Organizowane przez EXPO szkolenia podnoszą, tak potrzebne w czasach ogromnego postępu technologicznego, kompetencje zawodowe pracowników. Prowadzimy szkolenia z zakresu Excel i digital marketing dla pracowników firm przemysłowych i okołoprzemysłowych, jak również konstruujemy szkolenia pod indywidualne potrzeby firmy. Przykładem mogą być zakończone niedawno szkolenia pracowników JSW, w ramach aktywizacji zawodowej, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Pierwsze z nich odnosiło się do komunikacji wizerunkowej i zorganizowane zostało w formie kampusu łączącego wiedzę teoretyczną z praktyczną wymianą doświadczeń, a drugie dotyczyło zagadnień związanych z trudnymi sytuacjami w zakresie bhp – mówi Iwona Gramatyka, prezes zarządu EXPO Katowice S.A.
EXPO Katowice S.A. dysponuje kadrą trenerów oraz zapleczem szkoleniowym, dlatego oferuje szerokie spektrum szkoleń. Proponuje szkolenia z zakresu programu Excel dla księgowych, dla finansistów, dla logistyków, dla handlowców, dla analityków, dla pracowników działu controllingu oraz dla kadry zarządzającej. Ciekawą propozycją są szkolenia z marketingu internetowego oraz dedykowane kadrze zarządzającej warsztaty z zakresu wystąpień publicznych. Ponadto proponuje naukę biznesowego języka niemieckiego.
W przygotowaniu są szkolenia: Komunikacja w biznesie, Etykieta w biznesie, Zarządzanie kryzysem w biznesie oraz Cyberbezpieczeństwo w sieci dla firm.
 Oferta wyróżnia się nie tylko ciekawą tematyką, ale elastycznym podejściem do miejsca organizacji kursów. Poza własnym zapleczem, EXPO Katowice S.A. organizuje cykl szkoleń we wskazanym przez firmę miejscu.
 W dniach 4-6 września 2024 R. EXPO Katowice S.A. organizuje trzy wydarzenia: Międzynarodowe Targi EXPO KATOWICE, Międzynarodowe Targi EcoDom oraz Przemysł Spotkań. Będzie to również okazja do zapoznania się z ofertą szkoleniową.