Nowy prezes SITG

autor: MD

Stowarzyszeniem pokieruje dr inż. Zbigniew Lubosik
Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa ma nowego prezesa. Został nim dr inż. Zbigniew Lubosik, zastępca dyrektora Głównego Instytutu Górnictwa ds. geoinżynierii i bezpieczeństwa przemysłowego oraz dyrektor Kopalni Doświadczalnej Barbara. Na stanowisku tym zastąpił dr. Jerzego Markowskiego.
Wybory na stanowisko prezesa odbyły się w piątek, 20 października. O stanowisko prezesa ubiegało się dwóch kandydatów - obecny szef SITG oraz Zbigniew Lubosik. Zastępca dyrektora Głównego Instytutu Górnictwa ds. geoinżynierii i bezpieczeństwa przemysłowego po wyborach został 25. prezesem w ponad 130-letniej historii Stowarzyszenia. Stanowisko to w przeszłości piastowali m.in. prezes Wyższego Urzędu Górniczego Adam Mirek, prof. Józef Dubiński oraz śp. prof. Wiesław Blaschke.
SITG jest apolitycznym, dobrowolnym, samorządnym i trwałym stowarzyszeniem naukowo-technicznym, zrzeszającym inżynierów i techników górnictwa, geologii i specjalności pokrewnych współdziałających z górnictwem.
Początki SITG sięgają 1892 r. Wiąże się to z powstaniem w Krakowie tajnej reprezentacji polskich górników i hutników o nazwie DELEGACJA. Skupiała ona absolwentów Akademii Górniczej w Leoben. W 1918 r. funkcjonowała ona jako Związek Górników i Hutników Polskich. Cztery lata później była już znana jako Stowarzyszenie Polskich Inżynierów Górniczych i Hutniczych w Katowicach. W 1930 r. hutnicy odłączyli się od organizacji. Po II wojnie światowej działała jako Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Polskiego Przemysłu Węglowego. Tak było do 1953 r. Wtedy nazwę zmieniono na Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Górnictwa. Od 1957 r. działa pod nazwą, którą znamy obecnie.
SITG obecnie liczy ok. 10 tys. członków w całym kraju. 

1550925804