Od 1 grudnia większy

Polska Agencja Prasowa

obszar płatnego parkowania i opłaty
 
Samorząd Katowic 1 grudnia powiększy Strefę Płatnego Parkowania i utworzy w jej centrum droższą Śródmiejską Strefę Płatnego Parkowania. Wzrosną też opłaty za parkowanie. Dla mieszkańców centrum będzie ono tańsze, niż dla katowiczan z innych dzielnic. Najwięcej zapłacą kierowcy spoza miasta.
Obecnie pozostawienie samochodu w płatnej strefie w Katowicach na cały dzień oznacza koszt 17,20 zł. Pierwsza godzina parkowania kosztuje 3 zł, druga 3,6 zł, trzecia 4,2 zł i każda kolejna - 3 zł. Parkowanie jest płatne w godzinach 9.00-16.30 od poniedziałku do piątku.
Jak wynika z poniedziałkowej informacji katowickiego magistratu, po zmianach będzie to 42,40 zł w Strefie Płatnego Parkowania - nazywanej też Strefą B (SSP - 4 zł za pierwszą godzinę, 4,80 zł za drugą, 5,60 zł za trzecią i 4 zł za kolejne) i 63,60 zł w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania - Strefie B (ŚSPP - 6 zł za pierwszą godzinę, 7,20 zł za drugą, 8,40 zł za trzecią i 6 zł za kolejne).
Parkowanie do 30 minut, na czas szybkiego załatwiania spraw, będzie kosztowało w SSP 2 zł, a w ŚSPP - 3 zł.
Parkowanie będzie płatne w godzinach 7.00-17.00 od poniedziałku do piątku w SSP i od poniedziałku do soboty (z wyjątkiem sobót ustawowo wolnych od pracy) w ŚSPP.
Dla mieszkańców przygotowano Parkingowe Karty Mieszkańca (jeden samochód na jednego właściciela): za 10 zł miesięcznie dla osób zameldowanych w SPP i 20 zł dla zameldowanych w ŚSPP (kwartalnie odpowiednio 25 zł i 50 zł, na pół roku 50 zł i 100 zł). Mieszkańcy ŚSSP będą mogli parkować dowolnie na całym jej terenie oraz w SSP. Mieszkańcy SSP będą mogli parkować tylko na jej terenie (bez strefy śródmiejskiej).
Katowiczanie mieszkający poza strefami będą mogli kupić abonamenty na SPP za 200 zł miesięcznie lub ŚSPP i SPP za 300 zł miesięcznie (kwartalnie odpowiednio za 500 zł i 750 zł, półrocznie 1 tys. zł i 1,5 tys. zł).
Miesięczna opłata abonamentowa na zastrzeżonym miejscu (tzw. żółtych kopertach) w przypadku zastrzeżenia na godziny 7-17 w SPP ma wynosić 500 zł, a w ŚSPP - 800 zł. Zastrzeżenie miejsca na całą dobę ma kosztować miesięcznie: w SPP 1 tys. zł, a w ŚSPP - 1,5 tys. zł. Parkingowa Karta Przedsiębiorcy dla obu stref ma kosztować 700 zł miesięcznie.
Wnosząc opłatę za parkowanie, trzeba będzie wprowadzić w parkomacie lub aplikacji numer tablicy rejestracyjnej. Nie będzie potrzeby wkładania bilecików parkingowych za szybę; opłaty będą kontrolowane automatycznie przez dwa samochody krążące po strefach i sczytujące kamerami numery rejestracyjne zaparkowanych samochodów (w niektórych miejscach nadal będą pracowali kontrolerzy).
Wzrosną opłaty dodatkowe za brak opłaty za parkowanie: z obecnych 50 zł do 100 zł w SPP i 150 zł w ŚSPP w przypadku wniesienia jej do 7 dni, a do 200 zł w SPP i 300 zł w ŚSPP w razie uiszczenia opłaty po 7 dniach.