Ratownicy górniczy

autor: MD

 i inne służby ćwiczyły w zabytkowej kopalni
Ratownicy górniczy z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu byli zaangażowani w ćwiczenia, które we wtorek, 24 października, odbyły się na terenie Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach.
Zorganizowała je Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach i obejmowały one zakres czynności związanych z zabezpieczeniem wizyty o statusie VIP. Ponadto współpracy policji, straży pożarnej i zawodowych ratowników górniczych z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego SA z Bytomia w sytuacji zagrożenia.
Do ćwiczeń policjanci wykorzystali specjalistyczny sprzęt wysokościowy, a także techniczne środki związane z wykryciem oraz neutralizacją materiałów wybuchowych. Na miejscu pracowali policyjni kontrterroryści, pirotechnicy, przewodnicy psów, prewencja, ruch drogowy. Zawodowi ratownicy górniczy z CSRG Bytom, którzy w ostatniej fazie ćwiczeń przeprowadzili akcję ratunkową, wydobywając poszkodowaną osobę z szybu Żmija na powierzchnię.
Po zakończeniu ćwiczeń przyszła pora na podsumowania, w których udział wzięli przedstawiciele służby zaangażowanych w działania szkoleniowe. CSRG reprezentował Stanisław Konsek, wiceprezes ds. technicznych.