Szyb Grzegorz

utor: JM

 w Jaworznie ma już 333 m głębokości
 Jak poinformowali przedstawiciele Taurona Wydobycie, prace nad głębieniem szybu Grzegorz należącego do ZG Sobieski w Jaworznie sukcesywnie postępują. Szyb ma dokładnie 333 m. co oznacza, że zaawansowanie inwestycji przekroczyło połowę planowanej głębokości szybu.
Jak wskazują przedstawiciele spółki, budowa szybu Grzegorz jest najważniejszą inwestycją tego typu w polskim górnictwie węgla kamiennego. Jego ukończenie jest kluczowym elementem przedsięwzięcia, dzięki któremu jaworznicka kopalnia uzyska dostęp do pokładów węgla o wysokiej jakości niezbędnych do zasilania nowoczesnych bloków energetycznych oraz zaopatrzenia gospodarstw domowych.
Budowa nowego szybu oraz uruchomienie eksploatacji złoża „Dąb" ma umożliwić zachowanie stabilnej produkcji węgla dla energetyki w horyzoncie czasowym określonym przez Ministerstwo Aktywów Państwowych - powiedział Jacek Pytel, prezes zarządu Tauron Wydobycie.
Inwestycja w złoże Dąb, ma zapewnić dedykowane paliwo dla niskoemisyjnego bloku energetycznego 910 MW w Jaworznie. Na terenie inwestycji wykonano do tej pory infrastrukturę powierzchniową, niezbędną do głębienia szybu i wydrążono ponad 311 metrów w obudowie ostatecznej. Nieprzerwanie utrzymywany jest płaszcz mrożeniowy zabezpieczający drążenie szybu - dodał Jacek Pytel.
Z początkiem listopada głębokość szybu osiągnęła 333 metry głębokości z planowanych 591,2, czyli ponad 56 proc. zaawansowania. Jak zaznaczają przedstawiciele TW, prace przebiegają planowo, a prognozowane zakończenie i oddanie szybu do użytku ma nastąpić w 2027 roku.
Jak podkreślają przedstawiciele Przedsiębiorstwa Budowy Szybów, szyb Grzegorz jest pierwszym w historii polskiego górnictwa węglowego szybem głębionym z tzw. wieży szybowej ostatecznej, jest też jedną z dwóch największych inwestycji górniczych w kopalniach węgla w Polsce w ostatnich dwudziestu latach i pierwszą po 30 latach inwestycją w kopalniach węgla z zastosowaniem mrożenia górotworu.
Do Taurona Wydobycie należą trzy kopalnie: Sobieski w Jaworznie, Janina w Libiążu i Brzeszcze w Brzeszczach. W minionym roku zakłady wyprodukowały nieco ponad 5 mln ton węgla. Spółka zatrudnia około 6300 osób.

1562672549 grzegorz 4 1