Była kopalnia Michał

autor: AMC

 pełna muzyki i sztuki
 Na terenach byłej kopalni Michał w Siemianowicach Śląskich funkcjonuje od lat Park Tradycji, który tętni kulturą i przypomina o górniczej historii regionu. Odbywają się tu koncerty, spektakle teatralne, wydarzenia interdyscyplinarne, wystawy oraz projekcje filmowe. Z aparatem fotograficznym oprowadza nas po tym niezwykłym miejscu Katarzyna Zaremba-Majcher.
Jak przypomina portal zabytkitechniki.pl Park Tradycji został oddany do użytku na terenach byłej kopalni Michał w Siemianowicach Śląskich w 2012 roku, w budynku byłej maszynowni szybu Krystyn.
Pięknie odnowiony budynek wraz z 36-metrową wieżą wyciągową nieczynnego szybu kopalnianego, jest doskonałym przykładem połączenia dziedzictwa śląskiej ziemi z nowoczesnymi rozwiązaniami dla kultury. Obiekt prowadzi jako swoją filię Siemianowickie Centrum Kultury. W budynku znajduje się powierzchnia ekspozycyjna, gdzie oprócz wyjątkowych eksponatów (jak na przykład parowa maszyna wyciągowa z 1905 r.), zwiedzający mogą za pomocą interaktywnych prezentacji poznać historię górnictwa i Siemianowic Śląskich - informuje portal.
Kopalnia Michał została zlikwidowana w 1994 r. Jej początek sięga XIX, kiedy rozpoczęła wydobycie kopalnia Max – poprzedniczka Michała. Działalność kopalni zapoczątkowała rodzina Rheinbabenów, która – jako ówczesny właściciel Michałkowic – w roku 1856 uzyskała nadanie górnicze (poszerzone o kolejne tereny w roku 1867), zaś budowę szybów rozpoczęła w roku 1881. Już dwa lata później w kopalni Max wydobywano węgiel.
- W 1892 r., książę Hugo Hohenlohe-Oehringen nabył dobra michałkowickie wraz z kopalnią. W ciągu następnej dekady kopalnia rozwijała się bardzo dynamicznie: dwa istniejące szyby pogłębiano i modernizowano, a w roku 1902 oddano do użytku trzeci szyb Christian Kraft –(miejsce gdzie dziś funkcjonuje Park Tradycji) nazwany na cześć syna księcia Hohenlohego-Oehringena. Ten sam szyb 34 lata później otrzymał nazwę Krystyn. W roku 1975 jego dotychczasową wieżę wyciągową zastąpiła nowa. W roku 1905 na kopalnię składało się już pięć szybów i wiele budynków kopalnianych. Od tego właśnie roku aż do lat 30. kopalnią zarządzała, stale unowocześniając i rozbudowując zasoby, Spółka Akcyjna Zakłady Hohenlohego utworzona przez Christiana Krafta - czytamy.
Nazwę, pod którą większość siemianowiczan znała kopalnię, czyli Michał, nadano w roku 1936. Po II wojnie światowej kopalnię znacjonalizowano. Do roku 1975 była ona samodzielnym zakładem wchodzącym początkowo w skład Chorzowskiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego, a następnie Katowickiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego.
W wyniku połączenia Michała z kopalnią Siemianowice, kopalnia Michał stała się Rejonem III KWK Siemianowice. Decyzję o likwidacji zakładu podjęto w roku 1989, a do ostatecznej likwidacji (ze względu na zły stan techniczny maszyn i budynków oraz kończące się zasoby węgla) doszło w roku 1994.
Na terenie Parku Tradycji odbywa się cyklicznie Industriada, Festiwal Fotografii Industrialnej, KARBIDKA – Ogólnopolski Festiwal Teatrów Małych Form, Fantastyczny Weekend, Michałkowickie Bluesowanie, Haja we Kosmosie – Dzień Miłośników SF, Chill Time pod Szybem Krystyn, End Of Summer – Zlot pojazdów tuningowanych, Zlot Pojazdów Zabytkowych,Kiermasz – wiosenne/zimowe inspiracje, Mikrofon Siemiona – Ogólnopolski Konkurs Wokalny.