System SWAR-2EX

autor: KAJ  

wspiera ratowników w KGHM Polska Miedź i w kopalni Bobrek-Piekary
 
W kopani Mysłowice-Wesoła z powodzeniem przetestowano system łączności SWAR-2EX, zapewniający bezprzewodową komunikację w wyrobiskach górniczych w tracie prowadzenia akcji ratowniczych.
Niewielkie, poręczne i lekkie, mają bardzo intuicyjne menu. Transmisja cyfrowa pozbawiona jest zakłóceń w postaci szumów i trzasków, na które często narzekają ratownicy korzystający z obecnie stosowanych analogowych systemów. Co ciekawe, system posiada wiele dodatkowych funkcjonalności: sygnały alarmowe, lokalizacja zastępów ratowniczych, poszukiwanie w dymach, wirtualna linka, czujnik bezruchu oraz prowadzenie nasłuchu może być również wykorzystywany w akcjach na powierzchni kopalni oraz w szybach.
Ponadto system jest kompatybilny z innymi rozwiązaniami takimi jak: logistyka materiałów, lokalizacja pracowników i łączność w przewozie dołowym oraz system gazometrii automatycznej i indywidualnej. Warto podkreślić, że system SWAR-2EX zapewnia utrzymywanie stałej łączności przez co najmniej pięć dni bez konieczności wymiany czy ładowania węzłów bezprzewodowych.
W miniony weekend ratownicy z KWK Mysłowice-Wesoła przeprowadzili planowaną akcję ratowniczą polegającą na włączeniu do sieci wentylacyjnej otamowanego wyrobiska. Jak dowiadujemy się u źródła, system spełnił ich oczekiwania w szczególności pod względem jakości rozmów pomiędzy bazą, zastępami ratowniczymi i sztabem, czasu działania baterii w urządzeniach oraz co najważniejsze także prostej i intuicyjnej obsługi wszystkich jego elementów.
System SWAR-2EX od prawie dwóch lat wspiera akcje ratownicze w zakładach górniczych KGHM Polska Miedź, w Jednostce Ratownictwa Górniczo-Hutniczego w Sobinie, a od roku również w kopalni Bobrek-Piekary (Węglokoks Kraj).
Nowy wynalazek to w stu procentach polska myśl techniczna, plon wieloletnich badań i prac konstrukcyjnych inżynierów firm Sevitel i Sybet.