Tauron Wydobycie wróci

autor: JM  

 do historycznej nazwy, czyli Południowy Koncern 

 Tauron Wydobycie zamierza wrócić do historycznej nazwy - Południowy Koncern Węglowy. Na razie jednak nie wiadomo, kiedy cały proces miałby się zakończyć.
Jak zaznaczyli przedstawiciele spółki, o powrocie do starej nazwy zdecydował głos pracowników Taurona Wydobycie.
 W procesie odejścia od dotychczasowej nazwy Tauron Wydobycie pracownicy zadecydowali o powrocie do poprzedniej nazwy: Południowy Koncern Węglowy. Taki proces uznano za oczywisty i naturalny. Sentyment łączący historyczną nazwę związany jest bardzo dobrze ocenianym okresem współpracy pomiędzy zakładami górniczymi a zakładami energetycznymi - poinformował w czwartek, 22 listopada br. Marcin Maślak, rzecznik Taurona Wydobycie.
- Trwają przygotowania do rebrandingu, w trakcie którego będziemy sukcesywnie wdrażali wszystkie elementy nowej marki do używania w nowej formule funkcjonowania firmy. Nadanie nowej nazwy i tożsamości wizualnej jest jedyną zmianą jaka nastąpi z punktu widzenia tak spółki, jak i jej interesariuszy: spółka nadal funkcjonować będzie w oparciu o swoje zakłady wydobywcze w Jaworznie, Libiążu i Brzeszczach jako jednoosobowa spółka skarbu państwa, a jej siedziba główna pozostaje w tym samym miejscu - dodał rzecznik.
Na razie jednak nie wiadomo, jak długo miałby potrwać proces rebrandingu i kiedy mogłaby zostać wprowadzona nowa nazwa. Przypomnijmy, że Tauron Wydobycie został wydzielony z Grupy Tauron wraz z początkiem 2023 roku. Wtedy ustalono też, że spółka będzie mogła posługiwać się dotychczasową nazwą do końca tego roku. Wiadomo już, że ten okres się przedłuży. Węglowa spółka nie zdąży ze zmianą nazwy, więc poprosiła swojego dawnego właściciela o możliwość korzystania ze starej nazwy maksymalnie przez kolejny rok.
Warto w tym miejscu przypomnieć, że początki spółki sięgają 2005 roku. To wtedy właśnie w wyniku połączenia należących do Grupy Kapitałowej PKE Zakładu Górniczo-Energetycznego Sobieski Jaworzno III oraz kopalni Janina w Libiążu powstał Południowy Koncern Węglowy. Następnie w 2007 roku PKW dołączył do Grupy Tauron, a w 2014 roku zmienił nazwę na Tauron Wydobycie.
Obecnie do Taurona Wydobycie należą trzy kopalnie: Sobieski w Jaworznie, Janina w Libiążu i Brzeszcze w Brzeszczach. W minionym roku zakłady wyprodukowały nieco ponad 5 mln ton węgla. Spółka zatrudnia około 6300 osób.