Barbórka w WUG

autor: JM  

 Uroczystości barbórkowe Wyższego Urzędu Górniczego
 W piątek, 24 listopada, odbyły się uroczystości barbórkowe Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach. To szczególna Barbórka dla WUG-u, który w 2023 roku wszedł w drugie stulecie swojego funkcjonowania.
Piątkowe uroczystości rozpoczęły się od nabożeństwa w intencji pracowników nadzoru górniczego odprawionego w katowickim kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. Następnie uczestnicy przenieśli się do Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek w Katowicach, gdzie gości powitała górnicza orkiestra.
Wśród gości oprócz przedstawili branży górniczej byli również m.in.: wicemarszałkini Senatu Gabriela Morawska-Stanecka, wiceminister aktywów państwowych, pełnomocnik do spraw dialogu społecznego Piotr Pyzik, dyrektorka Departamentu Geologii i Koncesji Geologicznych w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Lidia Król oraz prezydent Katowic Marcin Krupa.
Zebranych tradycyjnym górniczym „Szczęść Boże” przywitał prezes WUG dr inż. Adam Mirek. Następnie minutą ciszy zostali uhonorowani wszyscy górnicy, którzy zginęli w wypadkach.
Prezes Mirek zaznaczył, że obecny rok był trudny, bo naznaczony tragedią z roku 2022: ponad rok od katastrofy w kopalni Pniówek, w której zginęło 16 górników i ratowników górniczych - udało się wydostać na powierzchnię ciała siedmiu z nich.
Przez niemal rok czekaliśmy, żeby wydobyć ciała siedmiu poległych górników, ratowników w kopalni Pniówek. Udało się to – chwała ratownikom! To kładło się cieniem przez cały niemal rok na naszej pracy, na pracy wszystkich górników. Byliśmy tym zasmuceni. Poczuliśmy ulgę, że udało się ich wydobyć, ponieważ dochowaliśmy starej górniczej zasady, że naszych poległych przyjaciół, kolegów, druhów w pracy nie zostawiamy pod ziemią. Możemy teraz przystąpić do dalszej analizy przyczyn tragedii i wyciągania wniosków na przyszłości. Jest to dla nas bardzo ważne. Te wszystkie wydarzenia i wypadki pokazują, że praca w górnictwie to praca niezwykle trudna. Praca, która wymaga poświęcenia i najwyższych kwalifikacji, bardzo ciężka – powiedział szef WUG w Katowicach.
Jak zaznaczył wiceminister Pyzik, kwestia bezpieczeństwa w górnictwie nie jest sprawą zamkniętą i cały czas trzeba się jej przyglądać ze szczególna uwagą. Zwrócił się bezpośrednio do pracowników nadzoru.
 Chciałbym bardzo serdecznie podziękować za waszą służbę. Chciałbym, żeby wszyscy, którzy za to odpowiadają mieli na sercu i w sercu, bo to jest rzecz podstawowa. Czasy się zmieniają, dziś żołnierz ma ciężką służbę, policjant ma ciężką służbę, strażnik graniczny ma ciężką służbę, ale to górnicy giną zostawiając żony, dzieci, zrozpaczone rodziny. I choćby dlatego trzeba pilnować bezpieczeństwa w górnictwie – apelował Pyzik.
Prezes WUG zwrócił się również z postulatem do rządzących, w którym zaproponował rozważenie zmian prawnych przywracających podległość nadzoru górniczego premierowi, zamiast ministrom.
- Rolą prezesa WUG nie jest oczywiście wchodzenie w kompetencje premiera rządu. Natomiast przypomnę, że w 2002 prezes WUG został wyłączony spod bezpośredniego nadzoru Prezesa Rady Ministrów. Podlegaliśmy następnie różnym ministerstwom i zawsze były to dobre relacje z nadzorującymi ministerstwami. Jednak dla czystości sprawy być może prezes WUG powinien być bezpośrednio nadzorowany przez premiera – mówił Mirek.
Właśnie odbyły się wybory i to jest taki moment, kiedy to może ulec zmianie. Dlatego, jeśli głos środowiska WUG może mieć znaczenie, to uważamy, że dla czystości postępowania taka zmiana może poprawić stan bhp – dodał szef WUG.
List do uczestników uroczystości barbórkowych Wyższego Urzędu Górniczego skierował m.in. premier Mateusz Morawiecki.
„Barbórka to prawdziwa perła naszej narodowej kultury; to wielkie święto górników i ich najbliższych, pracowników zaplecza przemysłu wydobywczego oraz nadzoru górniczego” – wskazał premier Morawiecki.
- Uroczystości barbórkowe są świadectwem siły wielowiekowej tradycji, współtworzą tożsamość górniczego stanu. Przekazywany przez pokolenia etos pracy jest skarbnicą wartości - aktualnych, mimo zmieniających się warunków społecznych i gospodarczych - napisał szef rządu, dziękując wszystkim górnikom za ich pracę i poświęcenie oraz składając barbórkowe życzenia.