autor: Jacek Madeja
– obok górnictwa – będzie polityka atomowa, wodorowa oraz dotycząca gazu i ropy naftowej
Informacja dotycząca ustalenia podziału kompetencji w Ministerstwie Aktywów Państwowych sprawiła, że znów odżyła dyskusja dotycząca tego, kto tak naprawdę będzie nadzorował górnicze spółki. Co mówi o tym ministerialne zarządzenie? Wynika z niego, że nadzór korporacyjny, w tym politykę personalną, sprawuje MAP, podczas gdy Ministerstwo Przemysłu zajmuje się określeniem kierunków pracy i nadzorowaniem funkcjonowania sektora górnictwa węgla kamiennego. Oprócz tego w kompetencjach MP będzie polityka atomowa, wodorowa oraz dotycząca gazu i ropy naftowej.
Zarządzenie w sprawie podziału kompetencji w resorcie aktywów weszło w życie 17 stycznia br. Chodzi dokładnie o zarządzenie Ministra Aktywów Państwowych i Ministra Przemysłu w sprawie ustalenia podziału kompetencji w Ministerstwie Aktywów Państwowych.
Jak wynika z dokumentu, do wyłącznych kompetencji Ministra Aktywów Państwowych należy m.in. powoływanie i odwoływanie członków zarządów, rad nadzorczych, pełnomocników wspólnika oraz likwidatorów w spółkach, w których Minister Aktywów Państwowych wykonuje uprawnienia Skarbu Państwa. Oznacza to, że częścią nadzoru właścicielskiego związanego z polityką personalną zajmuje się MAP, a nie Ministerstwo Przemysłu.
W przypadku spółek węglowych te zadania realizuje wiceminister Robert Kropiwnicki, który bezpośrednio nadzoruje m.in. departament spółek paliwowo-energetycznych. W wykazie spółek podlegających wiceministrowi Kropiwnickiemu znajdują się m.in.: Polska Grupa Górnicza (PGG), Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW), Południowy Koncern Węglowy (PKW – dawniej Tauron Wydobycie), Węglokoks Kraj, Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK) oraz koncerny energetyczne – PGE Polska Grupa Energetyczna, Polska Energia i Enea. Oprócz tego w tym gronie znalazły się też takie spółki związane z branżą górniczą, jak np.: Centrala Zbytu Węgla „Węglozbyt”, Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego, Centrum Badań i Dozoru, Holding KW, Jastrzębskie Zakłady Remontowe, JSW KOKS, Kopalnia Soli Bochnia i Kopalnia Soli Wieliczka.
Jeśli zaś chodzi o KGHM czy Orlen, to te spółki znajdują się pod bezpośrednią kontrolą ministra aktywów państwowych Borysa Budki. Natomiast pozycja wiceministra Kropiwnickiego jest bardzo silna w resorcie, bo zgodnie z zarządzeniem: „Ministra Aktywów Państwowych w czasie nieobecności zastępuje, w tym podpisuje dokumenty, o których mowa w ust. 3 pkt 1, 2 i 4 oraz ust. 5, Sekretarz Stanu Robert Kropiwnicki, zgodnie z art. 37 ust. 5 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów”.
Natomiast jeśli chodzi o określenie kierunków pracy i nadzorowanie zadań w sprawach prowadzonych przez Departament Górnictwa i Hutnictwa, to tym bezpośrednio zajmuje się Minister Przemysłu, czyli Marzena Czarnecka. Jak czytamy w dokumencie, do wyłącznej kompetencji Ministra Przemysłu należy: akceptowanie i kierowanie pod obrady właściwych komitetów Rady Ministrów oraz Rady Ministrów opracowanych w Ministerstwie Aktywów Państwowych projektów ustaw, projektów założeń projektów ustaw oraz projektów innych aktów normatywnych i obwieszczeń, uchwał Rady Ministrów, dokumentów programowych, strategicznych, sprawozdawczych, informacyjnych, analitycznych oraz założeń do projektów tych dokumentów, ocen realizacji zadań, stanowisk i innych rozstrzygnięć, stanowisk rządu do poselskich albo senackich projektów ustaw; występowanie o nadanie odznaczeń państwowych oraz nadawanie odznaki honorowej „Zasłużony dla Górnictwa RP” i stopni górniczych; tworzenie, łączenie, podział i likwidacja jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Przemysłu lub przez niego nadzorowanych; powoływanie kierowników jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Przemysłu lub przez niego nadzorowanych.
Wśród podmiotów podległych Ministrowi Przemysłu lub przez niego nadzorowanych zarządzenie wymienia cztery instytuty: Główny Instytut Górnictwa – Państwowy Instytut Badawczy, Instytut Techniki Górniczej KOMAG, Instytut Technologii Paliw i Energii, „Poltegor-Instytut” Instytut Górnictwa Odkrywkowego, a także Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego.
O znacznie szerszych kompetencjach resortu przemysłu minister Czarnecka poinformowała w poniedziałek, 22 stycznia.
W kompetencjach Ministerstwa Przemysłu – obok górnictwa – będzie polityka atomowa, wodorowa oraz dotycząca gazu i ropy naftowej – poinformowała szefowa tego resortu Marzena Czarnecka (cytat z PAP). Jak dodała, dział administracji państwowej, którym ma zarządzać, będzie nosił nazwę: dział surowców energetycznych.