FAMUR Gearo

autor: AMC

 to kolejny krok w dywersyfikacji działalności Famuru
 FAMUR, będący częścią Grenevii, konsekwentnie rozwija kompetencje w obszarze nowych, zielonych technologii. Po akwizycji w lipcu 2023 r. spółki Total Wind PL, zrobił kolejny krok w kierunku dywersyfikacji i podjął decyzję o utworzeniu w ramach segmentu Famur oddziału FAMUR Gearo - czytamy w nadesłanym komunikacie.
Oddział FAMUR Gearo powstał na bazie zasobów i aktywów FAMUR Machinery mieszczącego się w Katowicach Piotrowicach i skupia wszystkie działania prowadzone w zakresie rozwiązań dla energetyki wiatrowej oraz produkcji przekładni przemysłowych. 
 FAMUR sukcesywnie buduje swoją pozycję w sektorze odnawialnych źródeł energii (OZE), wykorzystując szanse wynikające z transformacji energetycznej Polski i globalnego trendu przechodzenia do niskoemisyjnych gospodarek. Powołanie oddziału FAMUR Gearo jest otwarciem na nowe sektory rynkowe i konsekwencją działań związanych z budową kompetencji Famuru w obszarze zielonych technologii. Przedmiotem działalności FAMUR Gearo będzie rozwój potencjału w obszarze energetyki wiatrowej oraz wykorzystanie doświadczeń w produkcji przekładani przemysłowych. Oferta Famuru obejmuje remonty, badania i doradztwo techniczne, a także serwis przekładni - czytamy w komunikacie.
Po ubiegłorocznej akwizycji spółki Total Wind PL uzupełniła ją instalacja turbin wiatrowych, wymiana głównych komponentów, a także usługi serwisowe, co pozwala w pełni wykorzystywać potencjał rynkowy.
 FAMUR jest od lat związany z energetyką, co w naturalny sposób sprawia, że aspirujemy do mocnej pozycji w dynamicznie kształtującym się sektorze energetyki odnawialnej. Nasze wieloletnie doświadczenie obejmuje między innymi projektowanie i budowę urządzeń dla przemysłu, w tym zaawansowanych przekładni przemysłowych – mówi cytowany w komunikacie Mirosław Bendzera, prezes zarządu FAMUR. 
– Konsekwentne zwiększenie naszego zaangażowania w obszarze energetyki wiatrowej poskutkowało podjęciem decyzji o utworzeniu oddziału FAMUR Gearo, który skupiać będzie wszystkie działania związane z rozwojem tego sektora. To kolejny krok w realizacji strategii przekształcania Famuru w podmiot uczestniczący w zielonej transformacji gospodarki – dodaje.
Za działalność FAMUR Gearo odpowiadać będzie Paweł Majcherkiewicz, który od 1 lutego 2024 roku zasiada  w zarządzie FAMUR oraz w radzie nadzorczej spółki Total Wind PL. Paweł Majcherkiewicz od 2007 roku związany jest zawodowo ze spółkami z rodziny TDJ, m.in. od 2007 do 2013 r. pracował w Grenevia SA (dawniej FAMUR SA), zajmując się obszarem finansów i relacji inwestorskich, w latach 2014-2023 pełnił funkcję wiceprezesa zarządu FAMAK SA, a następnie ponownie dołączył do Famuru jako dyrektor  ds. rozwoju nowych rynków.
- Dzięki akwizycji spółki Total Wind PL stworzyliśmy kompleksową i unikatową na rynku ofertę. W naszym zakładzie produkcyjnym w Katowicach-Piotrowicach, prowadzimy remonty przekładni turbin wiatrowych wraz z ich testowaniem w hamowni. Obecnie, wspólnie z Total Wind PL, jesteśmy w stanie oferować ich wymianę oraz podstawowe usługi serwisowe. Prowadzimy też prace nad stworzeniem własnego magazynu przekładni, aby jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby naszych klientów. Energetyka wiatrowa to obszar, który w Polsce w najbliższych latach będzie się bardzo dynamicznie rozwijał, a FAMUR Gearo, chce brać czynny udział w tym wzroście, systematycznie budując i rozwijając zakres oferty dla tego sektora – mówi Paweł Majcherkiewicz.