autor: JM
Tak ma wyglądać
Na zlecenie Urzędu Miejskiego w Mysłowicach architekci biura 2H+ z Katowic wykonali koncepcję zagospodarowania terenu i obiektów po KWK Mysłowice. W ramach koncepcji część pokopalnianych budynków ma zostać zrewitalizowana, a oprócz tego mają powstać nowe obiekty.
- Naszym głównym celem jest rewitalizacja terenów po kopalni KWK Mysłowice, nadanie im nowej funkcji, która harmonijnie wkomponuje się w śródmiejską przestrzeń miasta. Chcemy, aby stały się one miejscem, które łączy tradycję z nowoczesnością. Bardzo ważnym aspektem projektu jest ochrona przestrzeni kulturowych. Planujemy zachować i eksponować istniejące elementy zabytkowe i historyczne. To nie tylko hołd dla przeszłości, ale także sposób na wzbogacenie współczesnej przestrzeni miejskiej – wskazała Anna Górny, rzeczniczka mysłowickiego magistratu.
Projektowane przestrzenie będą innowacyjne i wielofunkcyjne, oferując mieszkańcom i odwiedzającym nowoczesne miejsca do spotkań i pracy. Naszym celem jest stworzenie różnorodnej zabudowy, uporządkowanie zieleni, zachęcającej do intensywnego użytkowania niezależnie od pory dnia czy roku – dodała rzecznika
Jak poinformowali przedstawiciele UM Mysłowice koncepcja zawiera rewitalizację część pokopalnianych budynków oraz budowę nowoprojektowanych obiektów. I tak: w budynku byłej dyrekcji kopalni ma się mieścić Centrum Usług Społecznych, budynku byłej maszynowni szybu Jagiełło - Śląski Dom Kultury, budynku byłej rozdzielni-sprężarkowni – obiekt gastronomiczny, a w budynku byłego warsztatu – targ pod dachem. Wśród nowoprojektowanych obiektów przewidziano powstanie: Interaktywnego Muzeum Pierwszego Powstania Śląskiego, Centrum Kreatywności, Centrum Rozrywki Muzyki i Tańca, Centrum Aktywności Ruchowej, Centrum Dziennego Pobytu, zabudowę aparthotelową oraz przystanek komunikacji miejskiej.
Początki kopalni Mysłowice sięgają 1837 roku. Natomiast jej likwidacja rozpoczęła się 1 stycznia 2007 roku, kiedy połączono ją z KWK Wesoła. Po połączeniu kopalń ruch Mysłowice działał jeszcze niecałe dwa lata, do 7 listopada 2008 roku - wydobyto ostatnią tonę węgla. W 2021 roku tereny po kopalni przejęło miasto Mysłowice.