autor: JM
„Zanim kopalnia zniknie”
Ponad 60 osób wzięło udział w tegorocznej, drugiej edycji pleneru malarskiego „Zanim kopalnia zniknie”. Wydarzenie odbyło się w dniach 13-15 czerwca 2024 roku na terenie kopalni Wujek. Celem pleneru jest utrwalenie w malarstwie industrialnych, historycznych obiektów związanych z pacyfikacją kopalni Wujek w 1981 roku.
Pierwszego dnia za pędzle chwycili studenci artystycznych szkół wyższych, drugiego dnia z tematem zmierzyła się ośmioosobowa grupa uczniów klas IV i II z Liceum Plastycznego im. Tadeusza Kantora w Dąbrowie Górniczej oraz 17 uczniów (również klasy IV i II) z katowickiego Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Pankiewicza. Trzeciego dnia w wydarzeniu uczestniczyli dorośli i seniorzy, zarówno malarze profesjonalni, grupy działające na terenie Katowic oraz amatorzy.
Mieszkam w sąsiedztwie kopalni, codziennie patrzę na jej zabudowania. Ale tutaj, z perspektywy terenu zakładu, wszystko wygląda inaczej. Swoją przygodę z malarstwem zaczęłam rok temu, uczęszczam do kółek malarskich w Świętochłowicach i Katowicach-Dębie – relacjonowała jedna z uczestniczek pleneru malarskiego.
Każdy z twórców otrzymał zagruntowane płótno o wymiarach 50 x 70 cm i farby. Uczestnicy do wyboru mieli dwie techniki: akryl lub olej. Prace wykonane w ramach pleneru wezmą udział w konkursie artystycznym.
Organizatorem wydarzenia jest Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, a współorganizatorem Muzeum Historii Polski w Warszawie. Projekt jest realizowany w ramach Programu Muzeum Historii Polski w Warszawie „Patriotyzm Jutra” Edycja 2024.
Kopalnia Wujek to zakład, który jest wpisany w polską historię. To w niej 16 grudnia 1981 r. doszło do masakry, w której życie straciło dziewięciu górników. Zakład, który znajduje się w strukturach Polskiej Grupy Górniczej, powstał w 1899 r.