autor: MOKR
w Zabrzu. I moc innych atrakcji
Tego wydarzenia nie można przegapić! W Zabrzu zaplanowano „Moc Dętych!”, czyli trzydniowy Festiwal Orkiestr Dętych. Od 28 do 30 czerwca odbędzie się nie tylko festiwal orkiestr, ale i potańcówki, korowód, warsztaty i pokazy. Atrakcje przygotowano dla całych rodzin.
Zabrzański Festiwal Orkiestr Dętych pokazuje się w zupełnie nowej odsłonie. Dziesięć orkiestr dętych zaprosi słuchaczy nie tylko na muzyczną ucztę. Kto nie chciałby posłuchać topowych hitów zaaranżowanych na dętki? Z bogatego programu warto wybrać coś dla siebie, bo atrakcji nie zabraknie.
28 czerwca festiwal zaplanowano pod hasłem „Chilout”. O godz. 17 pod szybem Maciej wystąpią górnicze orkiestry dęte: „Sośnica" (dyr. Agnieszka Wajgel), „Piekary Julian" (dyr. Artur Kulka), „Bolesław Śmiały" (dyr. Aleksander Fojcik). Odwiedzający będą mogli liczyć na koncert plenerowe na świeżym powietrzu oraz strefę odpoczynku.
Z kolei 29 czerwca organizatorzy zapraszają na „Zabawę”. O godz, 17 w Strefie Carnall Sztolni Królowa Luiza zaprezentują się takie górnicze orkiestry dęte, jak: „Pokój" (dyr. Jacek Kampa), „Halemba" (dyr. Piotr Szczygioł), „Bielszowice" (dyr. Zygmunt Kliks).
Tego dnia dla turystów przygotowano także: warsztaty rękodzielnicze, warsztaty edukacyjne, warsztaty gry na instrumentach dętych, pokazy multimedialne, ekstremalne pokazy Górniczej Stacji Ratunkowej. Miłym elementem programu będzie też potańcówka!
Prawdziwą „Bitwę Muzyczną” zaplanowano 30 czerwca, w niedzielę. O godz. 14 organizatorzy zapraszają na seminarium o dziedzictwie, które odbędzie się w Muzeum Górnictwa Węglowego. O godz. 17 na placu przy pomniku Braci Górniczej wystąpią górnicze orkiestry dęte: „Wujek" (dyr. Mirosław Kaszuba), „Bytom" im. Józefa Słodczyka (dyr. Dariusz Kasperek), Orkiestra Dęta Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej w Rabce-Zdroju (dyr. Jacek Klinowski).
Uczestnicy festiwalu będą mogli zobaczyć przemarsze gwieździste w przestrzeni miejskiej, spontaniczne prezentacje i posłuchać wielkiej, 150-osobowej orkiestry dętej.
Wstęp na wszystkie atrakcje jest wolny. Patronat nad wydarzeniem ma Wydawnictwo Gospodarcze i „Trybuna Górnicza”. Organizatorem festiwalu jest Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2024.