Górniczy instytut

 autor: JM

zawarł umowę dotycząca dwutlenku węgla
Główny Instytut Górnictwa – Państwowy Instytut Badawczy oraz firma C-Questra, niezależny europejski operator specjalizujący się w łańcuchu wartości składowania CO2, podpisały porozumienie o współpracy w sprawie wspólnego rozwoju projektów wychwytywania, utylizacji i sekwestracji dwutlenku węgla (CCUS) w Polsce - poinformowali przedstawiciele GIG-PIB.
C-Questra to niezależny europejski operator wychwytywania i składowania dwutlenku węgla, założony w 2023 r., który złożył już pierwszy wniosek o zezwolenie CCUS we Francji w celu dalszej oceny już ocenionego lądowego miejsca zatłaczania CO2 zlokalizowanego w rejonie Basenu Paryskiego.
Technologia CCUS jest uważana za kluczową dla działań na rzecz klimatu. Wychwytywanie CO2 z dużych źródeł przemysłowych i składowanie go na stałe lub wykorzystanie poprzez przetworzenie na użyteczne produkty może zmniejszyć emisje z sektora przemysłowego i energetycznego. GIG-PIB zawsze chętnie angażuje się we wszelkie działania zmierzające do rozwiązania tego problemu - powiedział Jarosław Zagórowski, dyrektor GIG-PIB.
GIG-PIB to uznany państwowy instytut badawczy, który zapewniać będzie wiedzę ekspercką i wsparcie technologiczne dla C-Questra w celu przyspieszenia rozwoju niektórych projektów składowania dwutlenku węgla w Polsce.
Fernanda Veloso, dyrektor techniczny C-Questra, podkreśliła, że celem podpisanej umowy jest maksymalizacja naszych szans, z pomocą prestiżowego partnera, na realizację pierwszego operacyjnego projektu CCUS w Europie. W ostatnim czasie Polska wprowadziła istotne zmiany legislacyjne mające na celu zniesienie barier biurokratycznych w celu przyspieszenia przyjęcia kluczowej technologii CCUS na dużą skalę przemysłową.
Główny Instytut Górnictwa – Państwowy Instytut Badawczy jest związany od roku 1945 z przemysłem wydobywczym i Górnym Śląskiem. W skład instytutu wchodzi powołana 20 lat wcześniej Kopalnia Doświadczalna Barbara w Mikołowie.
Działalność instytutu obejmuje najistotniejsze aspekty górnictwa i geoinżynierii, bezpieczeństwa pracy w przemyśle, inżynierii środowiska (w szczególności ochrony środowiska przed skutkami działalności przemysłowej). Prowadzi również działalność certyfikacyjną i edukacyjno-szkoleniową oraz świadczy usługi w postaci badań, ekspertyz, pomiarów i analiz dla wielu branż przemysłu, instytucji i urzędów administracji państwowej i samorządowej oraz partnerów zagranicznych.