W rudzkiej Halembie

autor: MD  

 wystąpił pożar na poziomie 1030
 W ruchu Halemba kopalni Ruda, należącej do Polskiej Grupy Górniczej, prowadzona jest akcja ratownicza w związku z wystąpieniem pożaru endogenicznego. Na razie w działania zaangażowane są cztery zastępy ratownicze - dwa kopalniane oraz dwa z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu.
Dyspozytor Wyższego Urzędu Górniczego poinformował portal netTG.pl Gospodarka-Ludzie, że pożar stwierdzono we wtorek, 13 sierpnia, o godz. 23.02 w likwidowanej ścianie 2C/405/1/L na poziomie 1030. Załoga została natychmiast ewakuowana z tego rejonu.
Pożary endogeniczne to naturalne i dość częste zjawisko w górnictwie. Powodem ich powstawania jest samozagrzanie węgla w tzw. zrobach ściany wydobywczej, czyli w miejscach po eksploatacji węgla. W przypadku pożaru endogenicznego zwykle nie występuje otwarty ogień, a jedynie zadymienie i podwyższona temperatura.
Zjawisko to wynika z faktu, iż węgiel posiada zdolność do kumulacji ciepła. Jeśli tego ciepła się nie odbiera, a jest nadal dostarczany tlen, następuje wzrost temperatury. Sytuacja taka może trwać nawet miesiącami. Graniczną temperaturą jest - w zależności od rodzaju węgla - ok. 70-80 st. Celsjusza. Po jej przekroczeniu, wzrost temperatury do ok. 300 st. Celsjusza zaczyna postępować znacznie szybciej i wtedy właśnie mamy do czynienia ze zjawiskiem pożaru endogenicznego.
Pożary tego typu zazwyczaj pojawiają się głęboko w złożu. Nie ma więc możliwości aktywnego gaszenia pożaru. Stosuje się metody pasywne, takie jak otamowanie i zamknięcie obszaru, w którym wystąpił pożar. Dodatkowo w obszar ten wtłacza się azot lub dwutlenek węgla.
Kopalnia Halemba to pierwsza w Polsce kopalnia oddana do eksploatacji po II wojnie światowej. Budowę zakładu rozpoczęto w 1943 roku. 1 lipca 1957 r. jako kopalnia dwupoziomowa została przekazana do eksploatacji. Halemba samodzielnie funkcjonowała do 26 lipca 2007 r., kiedy to decyzją zarządu Kompanii Węglowej połączono ją z KWK Polska-Wirek. 1 lipca 2016 r. oddział KWK Halemba-Wirek razem z KWK Bielszowice oraz KWK Pokój utworzył Kopalnię Węgla Kamiennego Ruda, należącą do Polskiej Grupy Górniczej. Obecnie w skład KWK Ruda wchodzą dwa ruchy - Halemba i Bielszowice.
Jak PGG podaje na swojej stronie internetowej Ruch Halemba znajduje się w centrum aglomeracji górnośląskiej. Główny zakład górniczy kopalni zlokalizowany jest w dzielnicy Rudy Śląskiej – Halembie. W bezpośredniej bliskości przebiega autostrada A-4 Kraków-Katowice-Wrocław oraz Drogowa Trasa Średnicowa. W związku z otrzymaniem koncesji eksploatację na złoża Śmiłowice obszar górniczy ruchu Halemba wynosi obecnie 32,76 km kw.