Żałoba po wypadku

autor: MD

 Zarząd KGHM wprowadził trzydniową żałobę po wypadku w Polkowicach-Sieroszowicach
 Zarząd KGHM Polska Miedź wprowadził we wtorek, 20 sierpnia, trzydniową żałobę we wszystkich oddziałach spółki. Decyzję taką podjęto po wypadku śmiertelnym w ZG Polkowice-Sieroszowice, o którym informowaliśmy w portalu netTG.pl Gospodarka-Ludzie. Na powierzchnię nie wyjechał 50-letni górnik. Jego ciało zostało odnalezione przez ratowników. 
To drugi wypadek śmiertelny w kopalniach miedzi w tym roku. Do pierwszego zdarzenia doszło 12 lipca w ZG Lubin. Tam życie stracił 41-letni górnik - operator samojezdnych maszyn górniczych.
W polskim górnictwie w 2024 r. doszło do tej pory do 11 wypadków śmiertelnych i 3 wypadków ciężkich.
Oddział Górniczy Polkowice-Sieroszowice powstał w 1996 r. w wyniku połączenia odrębnych jednostek produkcyjnych ZG Polkowice i ZG Sieroszowice.
Budowa tego pierwszego rozpoczęła się w 1962 r., już w trakcie głębienia pierwszego szybu budowniczowie musieli zmierzyć się z problemami technicznymi wynikającymi z silnego zawodnienienia górotworu. Rozwiązaniem problemów z dopływem dużej ilości wody do szybów było zastosowanie nowatorskiej metody mrożenia górotworu, stosowanej z powodzeniem do dnia dzisiejszego.
Kopalnia Polkowice rozpoczęła wydobycie w 1968 r. Cztery lata później osiągnęła zdolność produkcyjną w wysokości 4,5 mln t rocznie, aby już w rok później zwiększyć ją do  7,5 mln t rudy.
Budowa kopalni Sieroszowice ruszyła w 1977 r, a pierwszy oddział eksploatacyjny uruchomiono w 1980 r.
ZG Polkowice-Sieroszowice swoją podstawową działalność górniczą prowadzi na czterech obszarach górniczych: Polkowice, Radwanice Wschód, Sieroszowice i Gaworzyce, oraz na obszarze górniczym Głogów Głęboki – Przemysłowy, gdzie realizowany jest projekt inwestycyjny związany z udostępnianiem tego złoża do eksploatacji.