SRK wyjaśnia sprawę

autor: MD  

 rdzawej wody w Kłodnicy
 Spółka Restrukturyzacji Kopalń w środę, 21 sierpnia, odniosła się do sytuacji zaistniałej w rzece Kłodnicy. Woda w niej zabarwiła się na rdzawy kolor. Spółka poinformowała, że wie o tej sprawie i szczegółowo ją monitoruje. W komunikacie SRK wyjaśniła, że pompowane wody są pochodzenia naturalnego, infiltrującymi z odwanianego obszaru do wyrobisk i pompowni dołowych. Dodano, że SRK nie ma wpływu na ilość oraz jakość pompowanych i zrzucanych do cieków powierzchniowych wód.
Woda zrzucana do Kłodnicy przez SRK pochodzi z Pompowni Śląsk w Rudzie Śląskiej. Jest ona regularnie analizowana, a jej kolor jest wynikiem utleniania się związków żelaza, co jest charakterystyczne dla wód kopalnianych.
SRK wyjaśniła, że na bieżąco pobiera próby wody, a wyniki są cyklicznie przesyłane m.in. do WIOŚ.
Podkreślamy, że SRK nie prowadzi działalności wydobywczej. W związku z tym wody dopływające do pompowni pochodzą tylko i wyłącznie z dopływu naturalnego, głównie z infiltracji wód opadowych. We wszystkich działaniach SRK kładzie nacisk na dbałość o środowisko. Dlatego w ramach upraszczania systemu odwadniania kopalń oraz ograniczania negatywnego oddziaływania na środowisko, przez blisko 3 lata z Pompowni Śląsk nie prowadzono zrzutu wód, z uwagi na trwający proces retencji w górotworze. W październiku 2023 roku wznowiono pompowanie i zrzut wód. Te naturalnie wymieszały się z wodami z głębokich partii zrobów i górotworu, co doprowadziło do zmiany parametrów wód. Jest to stan przejściowy, który powinien ustąpić po ustabilizowaniu się warunków hydrogeologicznych. Długość tego procesu jest trudna do przewidzenia z uwagi na różnorodność czynników decydujących o charakterze wód kopalnianych”- czytamy w środowym komunikacie.
Należy pamiętać, że SRK jest ustawowo zobowiązana do prowadzenia odwodnienia dla zapewnienia bezpieczeństwa powszechnego, poprzez ochronę sąsiednich zakładów górniczych i pracującej w nich załogi. Rejon Pompowni Śląsk zabezpiecza przez zagrożeniem wodnym w pierwszej kolejności KWK Ruda (ruchy Halemba i Bielszowice).
Spółka Restrukturyzacji Kopalń dodała, że dokłada wszelkich starań, aby zminimalizować negatywne oddziaływanie na środowisko. Ściśle współpracuje w tym zakresie z Międzyresortowym Zespołem ds. Przeciwdziałania Sytuacjom i Zagrożeniom Środowiskowym na rzece Odrze, w skład którego wchodzą przedstawiciele IMGW, GIOŚ, GDOŚ, MP, MKiŚ oraz PGW WP. Zespół na bieżąco ustala i rekomenduje działania niezbędne do wdrożenia przez przedsiębiorców górniczych.