autor: JM
Związki zapraszają na festyn
W sobotę, 21 września, odbędzie się festyn z okazji 120-lecia kopalni Bielszowice. Imprezę honorowym patronatem objął prezydent Rudy Śląskiej.
Na festyn zapraszają przedstawiciele związków zawodowych działających w rudzkiej kopalni. Chodzi m.in. o: Solidarność, Związek Zawodowy Górników w Polsce, WZZ Sierpien 80, Kadrę, Przeróbkę, Kontrę, Związek Zawodowy Ratowników Górniczych w Polsce oraz Solidarność 80.
Festyn rozpocznie się o godz. 13:30 w Park Strzelnica przy restauracji Parkowa. Wśród atrakcji przewidziano m.in. wstęp Bercika i zespołu Topky, losowanie nagród, zabawę z DJ oraz atrakcje dla dzieci. Zapisy odbywają się do 30 sierpnia, a bilety kosztują 30 zł dla osób dorosłych oraz 10 zł dla dzieci.
Obecnie ruch Bielszowice to część kopalni Ruda, która należy do Polskiej Grupy Górniczej (PGG). Kopalnia została zbudowana w latach 1896–1904 przez skarb państwa pruskiego. Składała się z kopalni Guido, Gewalt i pól górniczych: Königin Luise, Zero, Double Zero, Makoschau, Monopol, Recht, Alphons, Babinietz, Radowitz, Otto-Gustaw, Hugosfreude, Deutsche Einheit, Friedrich Eduard, Direction i wielu innych.
W 1976 roku z połączenia dwóch kopalń: Zabrze (dawniej Królowa Luiza z 1791 r.) i Bielszowice (z 1895 r.) powstała jedna kopalnia dwuruchowa (ruch Poręba i ruch Bielszowice) o nazwie Zabrze-Bielszowice. W latach 1993-2003 KWK Zabrze-Bielszowice funkcjonowała w ramach Rudzkiej Spółki Węglowej.
Dnia 1 stycznia 1997 r. kopalnia Zabrze-Bielszowice przekształcona została w zakład jednoruchowy o nazwie KWK Bielszowice. W dniu 31 marca 1998 r. zakończono ciągnienie urobku szybami ruchu Poręba. Likwidacja ruchu Poręba została zakończona 31 marca 2000 r.
Od dnia 01.02.2003 r. KWK Bielszowice funkcjonowała jako jednoruchowy zakład górniczy wchodzący w skład Kompanii Węglowej - obecnie PGG. Od 01.07.2016 r. w wyniku połączenia trzech kopalń (KWK Halemba-Wirek, KWK Bielszowice i KWK Pokój) powstał jeden zakład górniczy (KWK Ruda) z trzema ruchami (Halemba, Bielszowice i Pokój).
Ruch Bielszowice zajmuje obszar 27,87 km kw. (teren górniczy). Obszar, na którym prowadzona jest eksploatacja (obszar czynny) wynosi 21,67 km kw. (O.G. Bielszowice III o powierzchni 16,48 km kw. i O.G. Zabrze I o powierzchni 5,19 km kw.).
Kopalnia położona jest na terenie trzech miast: Zabrza, Rudy Śląskiej i Mikołowa. Ruch Bielszowice posiada aktualnie osiem szybów, w tym trzy wentylacyjne, dwa wydobywcze i trzy materiałowe. Z siedmiu poziomów funkcjonujących obecnie w ruchu Bielszowice, pięć spełnia funkcję wentylacyjną jeden wydobywczą i jeden wydobywczo-wentylacyjną.