Hałda Wrzosy w Pszowie

autor: MOKR

Jakie działania są podejmowane
 Burmistrz miasta Rydułtowy spotkał się z przedstawicielami Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) w sprawie hałdy Wrzosy w Pszowie. Spółka planuje podjąć działania mające na celu zapobieganie zapożarowaniu tej hałdy. Podała ważne terminy.
SRK SA Oddział Kopalnie Węgla Kamiennego w Całkowitej Likwidacji w Rudzie Śląskiej poinformowała, że obecnie procedowany jest wniosek o pozyskanie środków z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) na realizację projektu rekultywacji hałdy Wrzosy I w Pszowie. Projekt ten obejmuje likwidację zapożarowania oraz rekultywację techniczną i biologiczną hałdy, zgodnie z opracowaną dokumentacją. Chodzi o „Dokumentację projektowo kosztorysową likwidacji zapożarowania oraz rekultywacji technicznej i biologicznej” opracowaną przez Fundację dla Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej.
W czerwcu tego roku Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach przeprowadził kontrolę w celu zaopiniowania wniosku o dofinansowanie ze środków NFOŚiGW przedsięwzięcia pn.: „Likwidacja zapożarowania oraz rekultywacja techniczna i biologiczna zwałowiska „Wrzosy I” w Pszowie”, złożonego przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń SA.
W połowie sierpnia z kolei został przesłany do NFOŚiGW arkusz negocjacyjny wraz z opisem przedsięwzięcia i harmonogramem rzeczowo-finansowym. Po podpisaniu z NFOŚiGW umowy na dofinansowanie zadania, spółka - zgodnie z Ustawą Prawo Zamówień Publicznych - uruchomi procedurę przetargową na przeprowadzenie rekultywacji zwałowiska „Wrzosy I” w Pszowie.
Jeśli chodzi o najważniejsze terminy i działania podejmowane na hałdzie, to prace przygotowawcze zaplanowano na III kwartał 2025 r., rekultywację techniczną i likwidację zapożarowania na III kwartał 2025 r. – II kwartał 2028 r., a rekultywację biologiczną na II kwartał 2026 r. – II kwartał 2028 r. Zabiegi pielęgnacyjne zaplanowano na II kwartał 2028 r. – koniec 2030 r.
Na zwałowisku odpadów pogórniczych Wrzosy I (ponad 20 ha) zalega blisko 6 mln ton kruszywa pogórniczego. Hałda powstała w wyniku działalności pobliskiej kopalni Anna. Po likwidacji Kompani Węglowej w 2017 r. trafiła ona do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.