autor: Monika Krężel
odbędzie się 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku zagrają w niej także spółki, stacje i instytucje górnicze
Tegoroczny 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wspiera dziecięcą onkologię i hematologię. Niektóre spółki górnicze czy instytucje związane z górnictwem także postanowiły w tym roku wesprzeć Orkiestrę. Na licytacje zaproponowały m.in. zjazdy pod ziemię, a cały dochód z licytacji zasili konto WOŚP.
W Orkiestrze zagra w tym roku m.in. Polska Grupa Górnicza.
Zjazd pod ziemię z zarządem PGG, poznanie branży górniczej „od podszewki” czy może trening sportowy z naszymi pracownikami – zachęcamy wszystkich do włączenia się w licytacje przygotowane przez zarząd i pracowników Polskiej Grupy Górniczej, która dołączyła do 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wspólnie wspierajmy dziecięcą onkologię i hematologię – mówi Ewa Grudniok, rzeczniczka prasowa PGG.
Wśród prowadzonych licytacji znalazły się treningi sportowe z pracownikami górniczej spółki: z drużyną PGG Hajery, z Jackiem Ancem (brazylijskie jiu-jitsu), z Łukaszem Kubiakiem (trening taekwondo) oraz licytacja zjazdu pod ziemię w jednej z kopalń PGG i spotkanie z zarządem spółki.
Szyb Grzegorz czeka na zwiedzających
Południowy Koncern Węglowy zaoferował trzy aukcje charytatywne w ramach 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
10 stycznia zakończyła się pierwsza aukcja charytatywna zjazdu do kopalni Janina w Libiążu, gdzie zwycięzca zaoferował cenę 3351 zł. Spółka oferuje kolejny już zjazd do tej kopalni – aukcja trwa do niedzieli, 26 stycznia. Zwycięzca licytacji wraz z osobą towarzyszącą zyska jedyną w swoim rodzaju możliwość zjazdu do podziemi kopalni i przekonania się, jak wygląda codzienna praca górników. W programie wizyty znajdzie się m.in.: zwiedzanie ściany wydobywczej w ruchu, przejażdżka maszynami górniczymi (ZG Janina to pierwsza w Polsce kopalnia węgla kamiennego, gdzie do transportu podziemnego używane są samojezdne wozy transportowe), wizyta w wyrobiskach podziemnych, obserwacja podziemnych technologii oraz spotkanie z górnikami.
Południowy Koncern Węglowy w ramach wsparcia WOŚP oferuje również zjazd do budowanego szybu Grzegorz w Zakładzie Górniczym Sobieski w Jaworznie. Ta licytacja też zakończy się 26 stycznia. Zwycięzca aukcji zobaczy, jak powstaje szyb górniczy oraz towarzysząca mu infrastruktura powierzchniowa, zjedzie na jego dno oraz zostanie zapoznany z technologią budowy obiektu. Warto wiedzieć, że szyb Grzegorz będzie pierwszym w historii polskiego górnictwa węglowego szybem głębionym z tzw. wieży szybowej ostatecznej i pierwszym po 30 latach szybem w kopalniach węgla wybudowanym z zastosowaniem technologii mrożenia górotworu.
Cieszymy się, że możemy wesprzeć tegoroczny Finał WOŚP aż trzema charytatywnymi licytacjami, których przedmiotem są zjazdy do naszych zakładów górniczych. To nie pierwszy raz, kiedy angażujemy się w tę inicjatywę. Zjazdy do naszych kopalń były już w przeszłości oferowane na licytacjach charytatywnych i zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem, przynosząc znaczące wsparcie dla WOŚP. Szczególnie ważne jest dla nas, że możemy dołożyć także swoją cegiełkę, włączyć się w tę szlachetną inicjatywę, wspierając tak istotne obszary jak onkologia i hematologia dziecięca – podkreśla Paulina Mikołajczyk, rzeczniczka prasowa Południowego Koncernu Węglowego.
Z kolei Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego w Bytomiu w ramach 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przeznacza na licytację jedno zaproszenie (dla maksymalnie 10 osób) związane ze zwiedzaniem siedziby CSRG w Bytomiu. W ramach zaproszenia zawodowi ratownicy górniczy zaprezentują sprzęt, jakim dysponują podczas akcji ratowniczych, a także odbędą ćwiczenia ratownicze w podziemnych wyrobiskach ćwiczebnych, które są wzorowane na wyrobiskach kopalnianych. Kwota wyjściowa licytacji to 100 zł.
Na licytacji nawet wóz odstawczy
KGHM ZANAM, jeden z największych polskich producentów maszyn i urządzeń dla górnictwa, przekazuje na finał WOŚP model wozu odstawczego DT20 z akcesoriami. „To wyjątkowa okazja, by stać się posiadaczem precyzyjnie wykonanego modelu, który został stworzony z użyciem technologii druku 3D. Model wykonano z takiego samego tworzywa, jakie stosuje się przy produkcji niektórych części stosowanych w maszynach produkcji KGHM ZANAM” – zachęca spółka do licytacji.
W zestawie zwycięzca licytacji otrzyma: certyfikat zgodności ze wszystkimi specyfikacjami, model wozu odstawczego DT20, dwa serca z motywem WOŚP na smyczy wykonane z metalu, dwie pamiątki z motywem 33. Finału WOŚP w Polkowicach wykonane z metalu oraz „krówki”.
Wóz odstawczy DT20 jest pojazdem przeznaczonym do transportu urobku w wyrobiskach podziemnych, jest przystosowany do eksploatacji złóż metali nieżelaznych oraz surowców mineralnych w środowisku niezagrożonym wybuchem metanu lub o najniższym stopniu zagrożenia
W Orkiestrze zagra także jastrzębskie Carbonarium. W dniu Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Carbonarium odbędzie się Czarna Szama – Festiwal Czarnego Jedzenia.
Czarna Szama to pierwsze takie kulinarne wydarzenie w Jastrzębiu-Zdroju. Tego dnia w Carbonarium będą przekonywać, że czarne może być nie tylko piękne, ale też pyszne. Co się pojawi? Czarna pizza i krupnioki, czarna lemoniada, czarne pierogi i czarne ciastka – Carboniki. Przy okazji pałaszowania będzie można wesprzeć Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, wrzucając datki do puszki. Zwiedzanie Carbonarium z WOŚP będzie się odbywało w godzinach 11.00-18.00.
LW Bogdanka nie będzie bezpośrednio zaangażowana w organizację wydarzeń. Niemniej, spółka przekazała na licytację organizowaną przez miasto Łęczna następujące przedmioty: piłkę z podpisami siatkarzy Bogdanka Luk Lublin, figurę św. Barbary oraz lampę górniczą.
33. Finał WOŚP odbędzie się 26 stycznia 2025 r. Co ciekawe, ważące 4,5 g złote serduszko Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oznaczone numerem 1 ma polecieć w kosmos. Na orbitę ma je zabrać polski astronauta Sławosz Uznański.
Zebrane środki podczas 33. Finału mają zostać przeznaczone na rzecz onkologii i hematologii dziecięcej. Pomoc obejmie 18 oddziałów dziecięcych, 17 hospicjów, 5 ośrodków neurochirurgii onkologicznej, 6 ośrodków chirurgii onkologicznej i 4 zakłady patomorfologii.