Wałbrzych pięć lat starej kopalni

16 lutego 2019 Portal gospodarka i ludzie autor: Tomasz Rzeczycki

Piątą rocznicę funkcjonowania obchodzić będzie w tym roku Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu. Obejmuje ona zespół zabudowań na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Julia, a wcześniej Thorez.

Do 24 lutego w Starej Kopalni organizowane będą zajęcia feryjne dla dzieci i młodzieży. Jak dotąd skorzystało z nich ponad 400 osób, i to nie tylko z Wałbrzycha. W zajęciach brali udział młodzi ludzie m. in. ze Świebodzic, Świdnicy, z Piławy Górnej, czy nawet z Krakowa i Poznania. Chociaż do końca ferii zimowych zostało jeszcze kilkanaście dni, już teraz widać, że zainteresowanie zajęciami jest wyższe, niż w poprzednim roku. W programie feryjnym znalazły się m. in. poznawanie podziemnego królestwa Skarbnika czy też zajęcia z robotyki, prowadzone przez Centrum Robotyki, Programowania i Nowych Technologii Kidstech. Stara Kopalnia nawiązała z nim współpracę podczas czwartej edycji Festiwalu Tradycji Górniczych Barbórka, odbywającego się na początku grudnia. Wówczas zajęcia z robotyki odbywały się podczas Szychty Rodzinnej. Teraz w trakcie ferii zimowych młodzież może zbudować z klocków Lego taśmociąg do odstawy urobku czy klatkę wyciągową.

Starą Kopalnię w 2018 roku zwiedziło ponad 32 tysiące osób. W tym gronie byli nie tylko goście z Europy, lecz też Azjaci, m. in. z Izraela i Japoni jak również goście z kontynentu amerykańskiego, np. z USA i Kanady. Miniony rok przyniósł pewne zmiany w ekspozycji. W tunelu, służącym niegdyś do odstawy skały płonnej na hałdę, umieszczono 17 kolejnych eksponatów oraz zdjęcia wielkoformatowe. Powstał też Geoogródek, czyli skalny ogródek dydaktyczny.

Plany na rok 2019 przewidują dostawienie kolejnych eksponatów związanych z techniką górniczą. Będą one wykorzystywane zarówno podczas oprowadzania turystów jak i w trakcie zajęć edukacyjnych z młodzieżą. Planuje się także umieszczenie dalszych plansz informacyjnych. Zmieniona ma być też ekspozycja lampowni.