Portal gospodarka i ludzie autor: Adam Maksymowicz
Przekonanie o wyjątkowo dochodowej roli górnictwa w 2021 r. zostało prawie równocześnie
ogłoszone w Australii, jak i podczas międzynarodowej konferencji górniczej Junior Indaba w RPA. O ile oba te kraje są górniczymi liderami w produkcji górniczej i można je posądzać o swego rodzaju korzystną dla siebie reklamę, to nie można tego powiedzieć o amerykańsko-brytyjskiej agencji Fitch Solutions, której stanowisko jest równie entuzjastycznie nastawione co do jego zysków w nadchodzących latach.
Oświadczenie Australii
Rząd Australii wydał w tej sprawie specjalne oświadczenie o swojej gotowości do globalnego zaopatrzenia w surowce każdego kraju na świecie. Dokument ten nosi nazwę „Global Resources Statement”. Jego najważniejsze elementy zostały ogłoszone w czasopiśmie Australian Mining (4.06.2021 r.). Podkreśla się w nim, że kraj ten jest przede wszystkim wiarygodnym partnerem, a jego zyski płynące z eksportu surowców są rekordowe i w minionym roku mimo pandemii osiągnęły wielkość 296 mld USD.
Komentując to oświadczenie dla mediów, minister zasobów Australii Północnej stwierdził, że przemysł wydobywczy Australii jest światowym liderem w zrównoważonym zarządzaniu zasobami i bezpieczeństwie kopalni, a sektor sprzętu, technologii i usług górniczych posiada tej samej rangi doświadczenie w opracowywaniu technologii potrzebnej do doskonalenia operacji górniczych, bezpieczeństwa i wydobycia. Zaznaczył też, że Australia jest środowiskiem niskiego ryzyka, w którym można inwestować i prowadzić działalność gospodarczą.
Konferencja Junior Indaba
Tradycyjnie odbywa się ona w RPA, tym razem w formie on-line. Zabierając głos w sprawie sytuacji górnictwa światowego, starsza analityk Clare Hanna z londyńskiej biznesowej firmy doradczej CRU, powiedziała, że gorące ceny opanowują rynek światowego górnictwa (Mining Weekly, 2.06.2021 r.). Te ceny jeszcze przez długie lata będą tego rodzaju ze względu na coraz większe zapotrzebowanie na surowce. Składa się na to kilka procesów, które do tego się przyczyniają. Pierwszym z nich jest nadal trwający rozwój Chin, które dla jego utrzymania potrzebują surowców. Dochodzi do tego plan prezydenta Bidena przewidujący przebudowę infrastruktury USA, która będzie wymagała zwiększonej ich dostawy. Coraz większe potrzeby na metale będzie zgłaszać przemysł odnawialnych źródeł energii oraz samochodów elektrycznych. To wszystko będzie powodować, że ceny surowców będą coraz wyższe.
Fitch Solutions
Agencja badawcza Fitch Solutions and Country Risk (Mining Weekly, 2.06.2021 r.) twierdzi, że rok finansowy 2021 ma okazać się wyjątkowym pod względem zarobków dla górników, przynosząc jednocześnie zmianę paradygmatu w zakresie strategii wydobywczej. Wyjaśnia ona, że firmy wydobywcze są już obecnie głównymi beneficjentami wzrostu cen metali, który rozpoczął się w 2020 r. i dlatego agencja oczekuje, że wysokie marże zdominują wyniki finansowe w 2021 r. Stan ten ma utrzymać się jeszcze w następnych latach. Tym bardziej że firmy górnicze mimo wysokich zysków prawdopodobnie ograniczą wydatki inwestycyjne, jednocześnie skoncentrują się na redukcji zadłużenia.