Gwarkowa Perć

autor: Tomasz Rzeczycki

 pozostaje pod nadzorem Opolskich Parków Krajobrazowych
Niebezpieczne zdarzenie miało miejsce w nieczynnym kamieniołomie Gwarkowa Perć w Górach Opawskich. Znajduje się tam najdłuższa w Polsce stalowa drabinka do wspinaczki skalnej, umocowana w ścianie kamieniołomu. Turysta z Górnego Śląska, wchodzący drabinką, został ugodzony spadającym drewnianym kijem.
- Do Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych - Oddział Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie” w ostatnich latach nie dotarły żadne informacje o niebezpiecznych zdarzeniach na drabince na Gwarkowej Perci. Jest to zatem przypadek odosobniony - stwierdza Elżbieta Pigulska, główny specjalista do spraw ochrony przyrody w Zespole Opolskich Parków Krajobrazowych - Oddział Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie” w Pokrzywnej.
Wypadek miał miejsce w minione wakacje letnie. Skąd się wziął kij, który niegroźnie na szczęście ugodził turystę? Część osób wędrujących po górach używa znalezionych w lesie drewnianych kijów do podpierania się. Osoby dochodzące niebieskim szlakiem do górnej części kamieniołomu niekiedy nieroztropnie pozostawiają kije tuż przy górnej części drabinki. Potem wystarczy nieuwaga jednej osoby, by potrącony kij poleciał w dół po drabince.
Gwarkowa Perć to dawny kamieniołom łupka dachówkowego. Położony jest w masywie Biskupiej Kopy niedaleko wsi Jarnołtówek. Eksploatację złoża prowadzono w latach 1820-1822. W 1985 r. działacze jednego z klubów PTTK z Opola zamontowali tu metalową drabinkę z poręczami liczącą 35 stopni oraz 11 metrów długości.
W 2019 r. odbyło się spotkanie zainteresowanych stron dotyczące bezpiecznego utrzymania drabinki. Niedługo potem pojawiły się tablice informujące o zasadach bezpiecznego wchodzenia i schodzenia drabinką.
- Postanowienia wynikające ze spotkania w 2019 r. przedstawicieli Nadleśnictwa, PTTK i ZOPK są realizowane.  ZOPK monitoruje stan drabinki i towarzyszących urządzeń turystycznych. W związku z utrzymaniem szlaku turystycznego na Gwarkowej Perci ZOPK nie wydatkował żadnych kwot. Tablice informacyjne przy Gwarkowej Parci zostały postawione około 2 lata temu. Tablice zostały wspólnie opracowane przez PTTK Oddział w Głuchołazach i Nadleśnictwo Prudnik. Sfinansowane zostały ze środków Urzędu Marszałkowskiego, w ramach projektu realizowanego przez PTTK Oddział w Głuchołazach - dodaje Elżbieta Pigulska.
Drabinka na Gwarkowej Perci jest jedną z najbardziej znanych tego rodzaju atrakcji wspinaczkowych na polskich szlakach górskich. Podobna do niej, lecz krótsza - bo licząca 8 metrów, drabinka znajduje się nad Kozią Przełęczą w Tatrach. Tamta jednak nie posiada bocznych poręczy. W polskich górach drabinki zamontowano także m.in. na Hutniczych Skałach powyżej stacji PKP Szklarska Poręba Górna czy też przy dojściu do jaskini Smocza Jama w Tatrach.