Zniszczenie górniczego miasta

 Portal gospodarka i ludzie

 to nie koniec kampanii mającej na celu wypędzenie Rosjan z ruin Bachmutu
 
Rosjanie ogłaszają zwycięstwo w długiej i krwawej bitwie o Bachmut, niegdyś górnicze miasto. Jak donosi The New York Times mimo to Ukraińcy, odzyskują stopniowo i powoli przedmieścia. Twierdzą, że zniszczenie miasta to nie koniec kampanii mającej na celu wypędzenie Rosjan z ruin niegdyś spokojnego miasta znanego z kopalni soli i wina musującego, a teraz obróconego w popiół.
Walka o Bachmuta, a także o pobliski Sołedar, była najdłuższą i najbardziej krwawą bitwą tej wojny. Zginęło lub zostało rannych około 100 000 rosyjskich żołnierzy. Dotkliwe straty poniosła także Ukraina w walce określanej przez obie strony jako „maszynka do mielenia mięsa”.
Bachmut i pobliski Sołedar leżą w Donieckim Zagłębiu Węglowym.  Po II wojnie światowej stały się centrum wydobywczym. Oprócz kopalni soli wydobywano tam też alabaster.
Sołedar jest znany na świecie ze swoich kopalni soli, którą wydobywano tam od końca XIX w. Przed inwazją rosyjską mieszkało tu ponad 10 tys. osób, w Bachmucie – 70 tys. W 2014 oba miasta były kontrolowane przez prorosyjskich separatystów.
Spółka Artemsil z Sołedaru pokrywała niemal pełne zapotrzebowanie Ukrainy na sól. Teraz trzeba ją przywozić z zaganicy. Przed wojną kopalnie soli przyciągały turystów, podobnie jak polska Wieliczka. Łączna długość podziemnych tuneli to około 300 km. Szczególnie imponujący jest jeden tunel – ma 30 m wysokości, 14 m szerokości i kilometr długości.
Pod powierzchnią znajduje się muzeum, kościół, sala koncertowah, boisko do piłki nożnej, rzeźby z soli. Jest też tam sanatorium chorób układu oddechowego.