Wieża szybu Prezydent

autor: TRz

 nie potrzebuje stróża
 Zakończył się trzeci sezon dawnej wieży wyciągowej KWK Prezydent w Chorzowie w roli wieży widokowej. Mimo stwierdzonych przypadków wandalizmu, Urząd Miejski w Chorzowie będący właścicielem konstrukcji nie przewiduje zatrudnić w następnym roku dozorcy, dbającego na miejscu o porządek budowli. W planach jest tylko likwidacja zbędnych napisów wykonanych przez osoby wchodzące na wieżę.
- Szyb Prezydent jest udostępniony do zwiedzania co roku od 1 kwietnia do 31 października w godz. od 7 do 21. W tym roku odnotowano jedną dewastacje polegającą na uszkodzeniu kabli zasilających podświetlenia konstrukcji szybu i pozrywaniu siatek osłonowych. W przyszłym roku nie planujemy zatrudnienie stróża, natomiast przed udostępnieniem obiektu zwiedzającym zostaną usunięte napisy z tarasu widokowego. Monitoring pozostaje w kwestii rozważań. Obiekt nie wymaga specjalnego zabezpieczenia na okres zimowy - informuje Katarzyna Hohuł, inspektor z Biura Prasowego Urzędu Miasta w Chorzowie.
W tym roku Chorzów po raz trzeci udostępnił żelbetową wieżę Prezydent. W 2021 r. wpuszczano ludzi na wieżę od lipca do końca października, w 2022 r. od maja do października, a w 2023 r. od kwietnia do października. Wstęp dotąd był bezpłatny.
Wieża zbudowana została nad szybem, zgłębionym w latach 1929-1933. Szyb przestał być użytkowany w 1996 r., kiedy go zaczopowano. W 2008 r. teren przejęło miasto, a w latach 2010-2011 uporządkowano teren. Taras widokowy na wieży wyciągowej powstał w latach 2013-2014.
Nie jest to odosobniony przypadek adaptacji wieży szybowej do celów turystycznych. Podobnie postąpiono w Boguszowie-Gorcach, przystosowując wieżę szybu Witold dawnej KWK Victoria do pełnienia funkcji wieży widokowej.