autor: MD
postawili szopkę w cechowni
Szopka zbudowana jest na wzór kopalnianego wyrobiska, a konstrukcję sklepienia stanowią fragmenty obudowy chodnikowej. W środku, oprócz Świętej Rodziny, znalazła się też postać górnika, pryzma węgla i niezbędne wyposażenie wyrobiska, a na elementach torowiska ustawiono pełen węgla wagonik z napisem ZG Brzeszcze. Przy wejściu do szopki wartę pełnią dwie postacie ratowników w pełnym rynsztunku.
Pracownicy ZG Brzeszcze podkreślają, że szopka jest symbolicznym upamiętnieniem przypadającej w tym roku 120. rocznicy powstania zakładu. W tym miejscu należy przypomnieć, że Brzeszcze to najstarsza kopalnią węgla kamiennego w Małopolsce.
Historia zakładu sięga początków poprzedniego stulecia. Wszystko zaczęło się od krakowskiego prawnika, przedsiębiorcy i finansisty dr. Arnolda Chaima de Porada Rappaport, który w Brzeszczach – niewielkiej małopolskiej miejscowości – rozpoczął wiercenia poszukiwawcze. Dokopał się do węgla, a kopalni nadano pola górnicze. W 1907 r. założono pierwszy poziom wydobywczy na głębokości 109 m i rozpoczęto eksploatację.
Po I wojnie światowej w dniu 3 listopada 1918 r. Polska Komisja Likwidacyjna przejęła kopalnię, która stała się własnością państwa polskiego. Kopalnia stała się jedyną państwową kopalnią II Rzeczypospolitej i z końcem 1919 roku przeszła pod zarząd Ministerstwa Przemysłu i Handlu. Krótko przed II wojną światową Zakład Górniczy Brzeszcze produkował ok. 1,5 mln t węgla rocznie. Na czas wojny przejęta kopalnia służyła okupantom pod szyldem koncernu Hermann Goering.
Pracownicy ZG Brzeszcze postawili szopkę w cechowni
Pierwsze powojenne lata kopalnia wykorzystała na przywrócenie swoich mocy produkcyjnych. Wydobycie węgla szybko zaczęło wzrastać, osiągając w 1949 roku 1 177 tys. t. Od 1993 r. kopalnia Brzeszcze została jedną z ośmiu kopalń, które weszły w skład spółki akcyjnej Skarbu Państwa o nazwie Nadwiślańska Spółka Węglowa z siedzibą w Tychach.
Z dniem 1 lutego 2003 r. KWK Brzeszcze weszła w skład grupy kopalń i zakładów Kompanii Węglowej. W 2005 r. po połączeniu z kopalnią Silesia zakład górniczy przyjął nazwę KWK Brzeszcze-Silesia i stał się dwuruchowym zakładem górniczym prowadzącym eksploatację w czterech ścianach wydobywczych.
Następnie w wyniku podjętej przez zarząd Kompanii Węglowej decyzji o sprzedaży ruchu II Silesia, kopalnia wróciła do poprzedniej nazwy KWK Brzeszcze i była nadal Oddziałem Kompanii Węglowej. W maju 2015 roku zarządy Kompanii Węglowej oraz Spółki Restrukturyzacji Kopalń zawarły umowę, na mocy której przekazano KWK Brzeszcze do SRK.
Zawiązana 31 lipca 2016 roku przez Tauron Polska Energia spółka Nowe Brzeszcze Grupa Tauron w dniu 31 grudnia 2015 r. nabyła od SRK oznaczoną część Zakładu Górniczego Brzeszcze jako zorganizowaną część przedsiębiorstwa i od dnia 1 stycznia 2016 r. rozpoczęła działalność związaną z wydobywaniem, wzbogacaniem i sprzedażą węgla kamiennego.
1 grudnia 2016 roku dokonano połączenia Taurona Wydobycie z siedzibą w Jaworznie (jako spółki przejmującej) z Nowe Brzeszcze Grupa Tauron z siedzibą w Brzeszczach (jako spółką przejmowaną). W wyniku połączenia ZG Brzeszcze stał się trzecim zakładem górniczym w spółce Tauron Wydobycie.
Obszar górniczy ZG Brzeszcze ma powierzchnię niemal 30 km kw. Złoże węgla kamiennego Brzeszcze zostało udokumentowane do głębokości zalegania pokładu 510, tj. do głębokości około 1 150 m. Kopalnia posiada zasoby operatywne węgla wielkości 56,5 mln ton, przy czym prawie 42 proc. zlokalizowanych jest w najbardziej produktywnym pokładzie 510.